Putin i Erdogan – hoće li NATO uzdrmati turska kupovina ruskog sustava S-400?

Foto: Fah

Turske vlasti ušle su u završnu fazu zaključivanja ugovora o isporuci ruskog raketnog sustava S-400.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše National Interest, ovaj sporazum predstavlja potencijalni izazov za NATO, budući da zemlje Sjevernoatlantskog saveza, među kojima je i Turska, u pravilu koriste zapadnu vojnu tehniku, a dodatni problem izazivaju i trenutne napetosti na relaciji Bruxelles-Kremlj.

Prema navodima specijaliziranog magazina, očekuje se kako će ruski čelnik Vladimir Putin u srijedu u Sočiju razgovarati s turskim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom o isporuci kompleksa S-400, prenosi tportal.

‘Pretpostavljam da će nakon razgovora Erdogana i Putina biti usvojena zajednička odluka o daljim koracima, usmjerenim na kupnju ruskog raketnog kompleksa’, kazao je turski ministar obrane Fikri Isik, dodajući kako je zaključivanje ugovora došlo do finalne faze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

National Interest piše kako je odluka Ankare o odabiru S-400 donesena stoga što NATO nije uspio turskim vlastima ponuditi  ‘financijski efikasnu’ alternativu.

Ovaj ugovor, kako ističe list, stvara ‘geopolitičku dilemu’, ponajviše ukoliko se uzme u obzir važna uloga Ankare u borbi protiv tzv. Islamske države, kao i zajednička granica Turske i Sirije.

Ukoliko sporazum o S-400 bude sklopljen, to će biti korak u pravcu zbližavanja Rusije i Turske, čak i bez obzira na teškoće u bilateralnim odnosima koje su uslijedile nakon što je tursko ratno zrakoplovstvo u siječnju 2015. godine oborio ruski borbeni avion iznad Sirije, piše list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednje vrijeme situacija na relaciji Ankara-Moskva se poboljšala, a u listopadu prošle godine zemlje su potpisale veliki ugovor u području energetike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.