Ratnog zločinca s Ovčare Milu Mrkšića mogli bi pustiti na liječenje u Srbiju?

Potpredsjednik srbijanske vlade i šef nacionalnog vijeća za suradnju s Haškim tribunalom (ICTY) Rasim Ljajić najavio je u subotu da će u ponedjeljak zatražiti hitno puštanje na privremenu slobodu i liječenje Mile Mrkšića, koji u Portugalu izdražava kaznu za ratne zločine na Ovčari kod Vukovara 1991. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“On je ozbiljno bolestan i u ponedjeljak ću tražiti da se iz humanitarnih razloga hitno pusti na liječenje u Srbiju”, izjavio je Ljajić agenciji Tanjug nakon razgovora s Mrkšićevom suprugom i veleposlanikom Srbije u Portugalu.

Mile Mrkšić je od 2012. godine u zatvoru u Lisabonu po presudi Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji koji ga je osudio na 20 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja mučenja, okrutnog postupanja i ubojstva 194 hrvatska zarobljenika na farmi Ovčari u studenom 1991. godine.

Mrkšićeva kći Marija ranije je u pismu medijima navela da je njezin otac od 22. srpnja u zatvorskoj bolnici zbog astme i fizičke iscrpljenosti, da su liječnici pretragama otkrili da boluje i od karcinoma pluća, te da je njegovo “stanje kritično i svakog trena može umrijeti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu je navela i da je od srbijanskih vlasti i ICTY-a zatražila njegovo privremeno puštanje na liječenje u Srbiju iz humanitarnih razloga, ali da još nije dobila odgovor.

Mrkšić je na optužnici ICTY-a zbog zločina na Ovčari bio zajedno s časnicima bivše JNA Veselinom Šljivančaninom i Miroslavom Radićem, a vijeće Haškog tribunala osudilo ga je na 20 godina zatvora, Šljivančanina na pet godina, dok je trećeoptuženi Radić oslobođen krivnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.