RS objavila svoje rezultate popisa: Hrvata samo 2,42 posto, Bošnjaka 12,6 posto

Foto: fah

Zavod za statistiku Republike Srpske objavio je u petak svoje rezultate popisa stanovništva koji je u BiH proveden 2013. godine i koji se značajno razlikuju od onih što ih je u srpnju objavila državna Agencija za statistiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti RS-a ranije su odbile priznati konsolidirane rezultate popisa obrađene i objavjene na državnoj razini, tvrdeći da su netočni jer je u stalne stanovnike uvršten veliki broj osoba koje navodno ne žive u BiH nego u inozemstvu.

Prema podacima koji su u petak predstavljeni u Banja Luci, u RS-u se stalnim stanovnicima može smatrati 1.176.372 osoba od kojih je više od 970 tisuća ili 82 posto Srba.

Zavod za statistiku RS-a tvrdi kako u tom entitetu živi nešto više od 26 tisuća Hrvata što je u ukupnom udjelu stanovništva svega 2,2 posto dok je Bošnjaka nešto više od 148 tisuća ili 12,6 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U usporedbi s rezultatima Agencije za statistisku BiH čiju je valjanost prihvatio i Ured za statistiku Europske unije (EUROSTAT) riječ je o odstupanju većem od 50 tisuća osoba iako su u RS-u ranije tvrdili kako je sporan status oko 200 tisuća ljudi.

Državni podaci pokazali su da u BiH živi nešto više od 3,5 milijuna stanovnika, od čega u RS 1.228.423.

Od toga je nešto više od milijun Srba što je udio od 81,5 posto, Hrvata je 29.645 ili 2,4 posto dok je Bošnjaka nešto više od 171 tisuće ili oko 14 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Različiti podaci mogli bi predstavljati veliki problem za popunjavanje upitnika Europske komsije uručenog BiH početkom prosinca o kojemu ovisi hoće li toj zemlji biti odobren status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.

U upitniku se traže precizni statistički pokazatelji, pa je nejasno kako će se unutar BiH postići suglasnost o tome koje brojke dostaviti Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.