Ruski premijer Mihail Mišustin objavio je da Rusija odobrila treće cjepivo protiv koronavirusa, a masovnija klinička ispitivanja CoviVaca koje proizvodi Centar Čumakov tek trebaju početi.
Rusiji je do sada registrirala dva cjepiva protiv koronavirusa – Sputnik V koje je razvio Nacionalni istraživacki centar za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja ruskog Ministarstva zdravstva i EpiVac Državnog istraživačkog centra za virusologiju i biotehnologiju Vektor u Novosibirsku, prenosi Reuters.
Prvom dozom Sputnika V cijepljeno je do sada više od dva milijuna Rusa, a uvođenje drugog cjepiva, EpiVaca trenutno započinje.
Centar Čumakov osnovan 1955. godine poznat je po suradnji s američkim znanstvenikom Albertom Sabinom na samom vrhuncu Hladnoga rata, a koja je urodila razvojem cjepiva protiv dječje paralize.
Novo cjepivo napravljeno je od mrtvog koronavirusa koji se ne može replicirati, a kada se ubrizga, organizam proizvodi antitijela na koronavirus. Ovo cjepivo bi se trebalo davati u dvije doze u razmaku od 14 dana, a transportira se i skladišti na normalnoj temperaturu hladnjaka od dva do osam stupnjeva Celzija.
>Izrael i UK najbrži u cijepljenju, EU kasni: Sve veći problemi s cjepivom AstraZenece
Podsjetimo, Hrvatska je naručila 5 milijuna i 600 tisuća doza od raznih proizvođača za prvu fazu cijepljenja te dodatnih 300 tisuća doza za kraj 2021.
Od AstraZenece naručeno je 3 milijuna i 600 tisuća doza, ali u dogovoru s Europskom unijom Hrvatska će dobiti 2.705.000 doza cjepiva. Od proizvođača Johnson&Johnson Hrvatska bi trebala dobiti 900.000 doza. Od Pfizera i BionTecha naručeno je milijun doza. Od Moderne je Hrvatska također zatražila milijun doza, ali još uvijek nema potvrde hoće li Hrvatska dobiti tu količinu. Hrvatski zavod za javno zdravstvo također naručio je 300 tisuća doza CureVac cjepiva, koje će biti registrirano tek 2021. Hrvatska nije uzela cjepivo od proizvođača Sanofi/GSK.
Posljednjih tjedana, zbog zastoja u distribuciji cjepiva u Europskoj uniji, hrvatska Vlada je otvorila pregovore s Rusijom oko nabave njenog cjepiva.