Ruski, ukrajinski, francuski i njemački čelnik razgovarali o Ukrajini

Foto: fah

Ruski, ukrajinski, francuski i njemački čelnik u ponedjeljak su telefonom razgovarali o rješavanju sukoba na istoku Ukrajine, dan pošto je novi posebni izaslanik Washingtona uputio optužbe Moskvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvero čelnika su prvo saslušali izvješće voditelja promatračke misije Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) o poštovanju primirja, navodi se u priopćenju Kremlja.

“Čelnici su zatim razmijenili mišljenje o stanju na jugoistoku Ukrajine upozorivši na ozbiljne poteškoće u primjeni mirovnog ugovora iz Minska iz veljače 2015.”, dodaje se u priopćenju.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je “opširno iznio rusko stajalište o glavnim odredbama ugovora”, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici su kao prioritet istaknuli povlačenje postrojba i teškog oružja s ranije utvrđenih područja i četvrti, navodi se u posebnom priopćenju njemačke vlade.

“Francuski predsjednik i kancelarka (njemačka, Angela Merkel) zauzeli su se za primjenu recipročnih mjera, razmjenu zarobljenika do kraja godine (…) i za nastavak gospodarskih veza”, dodaje se u tekstu.

Ovo je prvi telefonski razgovor u takozvanom Normandijskom formatu u mandatu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji je potkraj svibnja pozvao da se taj razgovor organizira u “najkraćem mogućem vremenu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgovor se događa dan nakon izjava novog posebnog izaslanika Washingtona za pregovore o Ukrajini Kurta Volkera koji je Moskvu optužio da je odgovorna za “vrući sukob” na istoku te zemlje.

U novoj eskalaciji sukoba na tom području od srijede je poginulo 11 ukrajinskih vojnika.

U tom sukobu koji već tri godine traje na istoku Ukrajine poginulo je više od 10.000 ljudi. Kijev i Zapad optužuju Rusiju da financijski i vojno pomaže pobunjenicima, što Moskva niječe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.