SAD: Zagovornici prava na život optuženi jer su mirno prosvjedovali protiv abortusa

život
Foto: iStock

Četvero kršćanskih zagovornika prava na život osuđeno je u utorak zbog kršenja Zakona o zaštiti ”prava na abortus” (FACE Act). Bidenova administracija optužila ih je zbog mirnog prosvjeda ispred centra za pobačaje u Nashvilleu, u državi Tennessee u SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvero osuđenih su Eva Edl, Eva Zastrow, James Zastrow i Paul Place. Mogli bi biti kažnjeni kaznom i do 10 godina dana zatvora te tisućama dolara kazne po izricanju presude. Konačna presuda suda bit će 30. srpnja.

>Biden u središte svoje predsjedničke kampanje stavlja abortus

Sudac je razmatrao optužnicu manje od pola sata

Odluka je donesena nakon jednodnevnog suđenja, a sudbinu optuženih odredio je sudac središnjeg okruga Tennesseeja, Chip Frensly. Frensly se složio s tvrdnjama Ministarstva pravosuđa da su zagovornici prava na život prekršile zakon i proglasio ih krivima.

Sudac je razmatrao optužnicu manje od pola sata. Neposredno nakon presude, optuženici i njihove obitelji izašli su iz zgrade suda kako bi pjevali i molili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amanda Klopf, tužiteljica, rekla je da se slučaj ticao poštivanja zakona, odnosno da nije bilo riječi o prosvjedu, te da je time četvero zagovornika prava na život počinilo kazneno djelo. Tijekom završnih argumenata, odvjetnik Brian Boynton rekao je da se optuženima “ne sudi zbog njihovih uvjerenja”, već zbog djela koje su počinili.

>Marito Mihovil Letica: Abortus ili pravo na život, kultura života ili kultura smrti

Optuženi su mirno izražavali svoju vjeru

Odvjetnici optuženika tvrdili su da su njihovi klijenti samo izražavali javno svoju vjeru (vjerska uvjerenja) na miran način. Rekli su da je suđenje pokazalo ogromno prekoračenje ovlasti federalne vlade, tvrdeći da Bidenova administracija progoni “ljude koji jednostavno izražavaju svoja uvjerenja na nenasilan način.” Odvjetnik Edl rekao je da je grupa bila tamo kako bi “molila, pjevala i slavila Boga” te odvraćala žene od pobačaja.

Optužbe su podignute protiv četvero zagovornika prava na život nakon što su sudjelovali u mirnom prosvjedu ispred i u klinici za pobačaje Carafem u Mt Julietu, Tennesseeu 5. ožujka 2021. Na taj se dan skupina prosvjednika okupila ispred klinike, nastavljajući prosvjed i unutar zgrade. Skupina je molila, pjevala himne i poticala žene koje su dolazile u kliniku da ne obave pobačaj. Suđenje se održalo u saveznom sudu Fred Thompson u Nashvilleu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na suđenju su prikazane fotografije na kojima su prosvjednici sjedili ispred vrata klinike. No njihovi su odvjetnici tvrdili da nikada nije dokazao da je itko od njih spriječen da uđe ili da su ometali aktivnosti osoblja ustanove.

>Francuska ustavom zaštitila pobačaj; pogledajte kako se u Parizu slavi ubijanje nerođenih

“Što god se dogodi, mi smo u rukama Gospodnjim”

Saslušana su svjedočenja bivše radnice u Carafemu, policajca iz Mt. Julieta koji je uhitio zagovornike prava na život 5. ožujka, žene koja je imala zakazan termin u ustanovi ujutro na dan suđenja i Caroline Davis koja je bila jedna od uhićenih na prosvjedu prije nego što je sklopila nagodbu i pristala svjedočiti za vladu.

Na saslušanju je bilo mnogo onih koji su došli dati podršku optuženima. Skupina pristaša i članova obitelji okupila se u utorak ujutro prije suđenja kako bi molila i pjevala himne poput “Svet, svet, svet” i “Kada promatram čudesni križ”.

Edl, koja je odrasla u istočnoj Europi i preživjela komunistički koncentracijski logor, kratko je rekla prije početka suđenja. “Što god se dogodi, mi smo u rukama Gospodnjim.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U siječnju je još šest osoba s prosvjeda osuđeno zbog zavjere protiv građanskih prava i kršenja Zakona o zaštiti ”prava na abortus”. Suočavaju se s kaznom od preko 10 godina zatvora i stotinama tisuća dolara kazne, piše Daily Wire.

>Pobačaj je najčešći uzrok smrti u svijetu 2023. godine, ubio je 44,6 milijuna ljudi

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.