Škotska premijerka dala ostavku zbog skandala u kojem je ‘transrodni’ silovatelj završio u ženskom zatvoru

škotska
Foto: Fah

Škotska premijerka i čelnica SNP-a Nicola Sturgeon zapanjila je svijet podnijevši ostavku u srijedu ujutro, 15. veljače, na tiskovnoj konferenciji u Edinburghu. Sturgeon, koja je osam godina bila premijerka Škotske, bila je pod pritiskom zbog svog slučaja Isle Bryson, gdje je “transrodna žena” osuđena za dva silovanja završila u ženskom zatvoru zahvaljujući škotskom zakonu o transrodnim osobama koji je njezina vlada donijela prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sturgeon je potvrdila svoju namjeru da odstupi s mjesta škotske premijerke i čelnice SNP-a, ali je rekla da će ostati na dužnosti dok SNP ne izabere novog čelnika. Svoju je odluku obrazložila kao odavno nadolazeću, a ne reakcijom na nedavne događaje, te je ustvrdila da bi njezin nastavak vodstva ugrozio izglede za neovisnost Škotske.

Njezin odgovor na skandal s Islom Bryson oporbeni su čelnici opisali kao “kaotičan i ciničan”, a slučaj je pokrenuo pitanja o škotskim pravilima samoidentifikacije “rodnog identiteta”. Škotske feminističke skupine pozvale su na povlačenje zakona nakon slučaja, prenosi European Conservative.

Sturgeon je izazvala kontroverzu govoreći o silovatelju kao o muškarcu prije nego što je odstupila jer su se unutar SNP-a otvorile podjele oko debakla. Škotski zakon o “afirmaciji spola” donesen je 2022., dopuštajući osobama starijim od 16 godina da dobiju potvrdu o “priznavanju spola” bez medicinske dijagnoze rodne disforije, a smatrao se ključnom politikom njezine administracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povrh Sturgeonina lošeg postupanja glede slučaja Isle Bryson, komentatori povezuju njezinu dramatičnu odluku s pokretanjem istrage glede financijskih malverzacija njezine stranke te stalnim rizikom od štrajkova u zdravstvu zbog sporova oko plaća.

Dužnosnik SNP-a opisao je ostavku za Telegraph kao SNP-ov “trenutak Jacinde Ardern” u odnosu na prošlogodišnji odlazak novozelandske premijerke, dodajući da je “bolje otići prije nego što brod potone, a vi ste gurnuti s njega”.

Stručnjaci su kao potencijalne nasljednike ukazali na tajnicu kabineta Kate Forbes i zastupnika Angusa Robertsona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Silovao dvije žene, a “kažnjen” je odlaskom u ženski zatvor

Kad je Isla Bryson proglašen krivom po dvije točke optužnice za silovanje, nalog koji je izdao Visoki sud u Glasgowu preporučio je da se osuđenik pošalje u Barlinnie, zloglasni zatvor za muškarce. Umjesto toga, Bryson, koji je 2020. godine ‘promijenio spol’, biološki muškarac imena Adam Graham, odveden je u jedinicu za izolaciju u Cornton Vale, zatvor za žene. To je izazvalo žestoke reakcije koje su sada u vrlo neugodnu situaciju dovele škotsku premijerku Nicolu Sturgeon pisali su mediji u siječnju.

Sustav je dakle osobu koja je kao biološki muškarac silovala dvije žene 2016. i 2019. godine, poslao u zatvor za žene. Kontroverznu odluku donijela je Škotska zatvorska služba (SPS), a škotska premijerka je tvrdila da nije imala nikakvu ulogu u svemu tome.

>Švicarska vlada odbacila uvođenje opcije trećeg spola

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, izvori koji su bili dobro upoznati funkcioniranjem zatvorske službe u Škotskoj, kazali su da je nezamislivo da bi donijeli tako osjetljivu odluku ako bi procijenili da će joj se ministri snažno usprotiviti.

Otuđena supruga transrodnog silovatelja Isle Bryson izrazila je za Daily Mail svoje ‘oduševljenje’ što je Nicola Sturgeon dala ostavku na mjesto premijerke Škotske nakon kontroverzi oko SNP-ova kontroverznog nacrta zakona o reformi “afirmaciji spola”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.