Srbija od EU zatražila dodatnu pomoć za rješavanje migrantske krize

Foto: fah

Srbija je u četvrtak od Europske unije zatražila dodatnu financijsku pomoć za upravljanje migrantskom krizom i rješavanje problema migranata na svom teritoriju, priopćeno je u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica zadužena za eurointegracije u srbijanskoj vladi Jadranka Joksimović uputila je pismo ravnateljici za zapadni Balkan u Općoj upravi Europske komisije za proširenje i susjedsku politiku Genovevi Ruiz Calaverai u kojem upozorava na izazove s kojim se Srbija suočava u uvjetima pojačanog priliva i dužeg boravka migranata na svom teritoriju i nužnosti osiguravanja dodatnih financijskih sredstava za njihovo zbrinjavanje, navodi se u priopćenju vladina ureda za medije.

Istaknuta je potreba za dodatnom potporom Europske unije koja bi bila osigurana iz fonda MADAD, uspostavljenog u EU s ciljem potpore migrantima iz Sirije i državama koje su pogođene migrantskom krizom, uključujući i Srbiju.

Novcem iz tog fonda, bude li on odobren Srbiji, pokrili bi se troškovi funkcioniranja centara za azil koji su, većim prilivom migranata, bitno proširili svoje kapacitete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu je upozoreno na dosadašnje aktivnosti vlade u Beogradu da osigura odgovarajuće uvjete za smeštaj i boravak migranata, te na činjenicu da se njihov broj unatoč zatvaranju balkanske rute iz dana u dan povećava, što “predstavlja poseban izazov zbog čega je neophodan koordiniran angažman svih partnera i potrebu za dodatnom financijskom podrškom Europske unije”.

Prema najnovijim inforamcijama, na teritoriju Srbije nalazi se između 6.500 i 7.000 migranata, a zajedničke snage vojske Srbije i policije ophodnjom granica prema Bugarskoj i Makedoniji nastoje spriječiti iliegalne ulaske na teritorij Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.