Srbija masovno rehabilitira četnike: Što Hrvatska ima tražiti s današnjom Srbijom?

srbija
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, Wikimedia Commons

Kada se sjetimo nedavnog susreta premijera Hrvatske Andreja Plenkovića i premijerke Srbije Ane Brnabić, uz nasmiješene Milorada Pupovca i Vojislava Stanimirovića, srpskog gradonačelnika Vukovara u kojem su JNA, četnici i domaći Srbi počinili genocid nad Hrvatima – svaki Hrvat se zamisli. Druga strana medalje je ono što se događa u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napadi na Oluju, Hrvatsku vojsku i HOS

Posebno smetaju riječi Ane Brnabić o HOS-u i Oluji.

“Nitko ne može da legitimizirati tu akciju, tko god da bude tamo i što kod da kaže”, rekla je Brnabićeva 2020. godine, komentirajući najavljeni odlazak predstavnika Samostalne demokratske srpske stranke /SDSS/ Borisa Miloševića u Knin na obilježavanje 25. godina od “Oluje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija rehabilitira zločince

Druga strana medalje je ono što se događa u Srbiji. Ta agresorska država na čijem je čelu Aleksandar Vučić, zločinac iz Gline, desna ruka četničkog vojvode Šešelja i ministar informiranja u vladi najvećeg ratnog zločinca Slobodana Miloševića, postala je slijepo crijevo Europe.

Osim jasnog podržavanja agresije na Ukrajinu, i to na način da se čak i Rusi stide toga, Srbija odavno rehabilitira ratne zločince iz Drugog Svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od njih je četnički vojvoda Nikola Kalabić, zločinac par excellance koji je mnoge obitelji zavio u crno.

> Nakon rehabilitacije četničkog koljača Kalabića u Srbiji, zastupnik Žigmanov traži ukidanje Zakona o rehabilitaciji

Kalabić je jedan od navećih četnika u 2. svjetskom ratu

Viši sud u Valjevu i pravomoćno je rehabilitirao nekadašnjeg četničkog zapovjednika iz Drugog svjetskog rata Nikolu Kalabića. Kako javljaju srpski mediji, Viši sud je još 2017. donio odluku o rehabilitaciji, ali su zbog žalbe opet otvorili slučaj i sada je donesena konačna presuda, piše bhstring.net

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kalabić je bio jedan od najbližih suradnika četničkog vođe Draže Mihailovića, a njegove su jedinice poznate po brojnim zločinima nad civilima u Srbiji.

Kalabića je nakon rata, u prosincu 1945. godine, uhapsila OZNA. Potom je pristao surađivati s vlastima u hvatanju Draže Mihailovića.

Sudski postupak rehabilitacije pokrenula je njegova unuka Vesna Kalabić tvrdeći da joj djed nije bio ratni zločinac, da nije izdao Dražu Mihailovića i da je stradao iz političkih, nacionalnih i ideoloških razloga.

Ni zločinac ni izdajnik, tvrdi sud

Prvi postupak pred Višim sudom trajao je pet godina, a kako navodi Beta, prethodio mu je postupak pred Osnovnim sudom u Valjevu “kojim je utvrđeno, uz pomoć relevantnih svjedoka iz poratnog vremena, da je Kalabić ubijen u jednoj pećini u klisuri rijeke Gradac kod Valjeva” te da “prema tome, nije mogao izdati svog zapovjednika Dragoljuba Mihailovića”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednjih godina sudovi u Srbiji gotovo po pravilu donose odluke o rehabilitiranju četnika. Tako se odlukom Višeg suda u Beogradu od svibnja 2015. i četnički zapovjednik Dragoljub Draža Mihailović smatra neosuđivanim.

Među rehabilitiranima su i Milan B. Radivojević iz Grabovca kod Trstenika, također jedan od četničkih zapovjednika, ali i brojni drugi manje poznati pripadnici četničkog pokreta.

Što Hrvatska ima raditi u društvu notornih predstavnika Srbije?

Kada sve stavimo u jedan kontekst, pitamo se što hrvatski predstavnici imaju raditi s ovakvim ljudima koji predstavljaju ovakvu državu. Vukovar, Srebrenica, Sarajevo i tisuće mjesta ubojstava, za Srbiju se nisu ni dogodili.

U javnosti ni pijeteta, ni žaljenja, ni pokajanja za te monstruozne zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.