Srušen helikopter iranskog predsjednika

iranskog
Foto: FaH

Spasilačke službe tragaju za iranskim predsjednikom Ebrahimom Raisijem (63), koji je nestao negdje usred planinskog područja na istoku Irana, nakon što je došlo do problema prilikom slijetanja helikoptera u kojem je predsjednik bio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema posljednjim informacijama, locirali su letjelicu i kažu da ima preživjelih.

U helikopteru su se nalazili i iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian, guverner pokrajine Istočni Azerbajdžan Malek Rahmati i još nekoliko članova kabineta. Oni su se vraćali iz regije Khoda Afarin u iranskoj pokrajini Istočni Azerbajdžan. Predsjednikov konvoj činila su tri helikoptera. Dva od njih, koja su prevozila ministre i dužnosnike, uspješno su stigla do odredišta, dok je helikopter koji je prevozio predsjednika Raisija imao problema prilikom slijetanja.

Pokušaj uspostave kontakta

Iranski mediji pišu kako su neki od neki od predsjednikovih suputnika u helikopteru u jednom trenutku uspjeli stupiti u kontakt sa središnjim vlastima, ali se veza prekidala zbog loših vremenskih uvjeta. Sve dežurne hitne ekipe odmah su poslane na mjesto incidenta, ali im potragu otežava loše vrijeme. Reutersu je anonimni iranski dužnosnik rekao da su životi Raisija i Amira- Abdollahiana “ugroženi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Načelnik glavnog stožera iranske vojske naredio je da se svi resursi vojske i elitni Korpus islamske revolucionarne garde koriste u operacijama potrage i spašavanja. Predsjednik iranskog Crvenog polumjeseca, Pir Hossein Kolivand, rekao je da 40 spasilačkih timova, uključujući bespilotne letjelice, traga za predsjednikom.

Helikopter u kojem je bio predsjednik Irana srušio se među planine

Helikopter u kojemu su se nalazili iranski predsjednik Ebrahim Raisi i iranski ministar vanjskih poslova srušio se u nedjelju dok je prelijetao planinsko područje po gustoj magli na povratku s granice s Azerbajdžanom, rekao je Reutersu iranski dužnosnik koji je želio ostati anoniman. Raisi je otputovao na azerbajdžansku granicu radi svečanog otvaranja brane Qiz-Qalaisi, koja je bila zajednički projekt.

Državna televizija objavila je da se incident dogodio u blizini granice Jolfe, oko 600 kilometara sjeverozapadno od Teherana. Spasioci su pokušavali doći do mjesta nesreće, ali su ih ometali loši vremenski uvjeti – jaka kiša i vjetar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Analiza: Iran pokušava postati regionala sila bez obzira na posljedice

Iranski predsjednik bio je u posjeti Azerbajdžanu

Nakon što je čuo za nesreću, predsjednik Azerbajdžana Ilham Alijev rekao je u nedjelju da je duboko pogođen vijestima o helikopterskoj nesreći iranskog predsjednika, te je ponudio pomoć Iranu kao što je to učinio i Irak.

Iranska vojna zračna flota uglavnom datira iz 1979. godine, a međunarodne sankcije otežavaju nabavku dijelova za njih. Raisi se smatra štićenikom iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hameneija, a neki analitičari sugeriraju kako bi upravo on mogao zamijeniti 85-godišnjeg vođu nakon njegove smrti ili ostavke.

>Povijest sukoba: Iran i Izrael već desetljećima ratuju u sjeni

Raisi je pobijedio na predsjedničkim izborima u Iranu 2021., na izborima koji su zabilježili najmanji odaziv u povijesti Islamske Republike. SAD ga je sankcionirao zbog njegove umiješanosti u masovna pogubljenja tisuća političkih zatvorenika 1988. godine na kraju krvavog iransko-iračkog rata.

Također je naoružavao Rusiju u njenom ratu protiv Ukrajine i pokrenuo masivni napad bespilotnim letjelicama na Izrael usred rata protiv Hamasa u Pojasu Gaze. Nastavio je naoružavati “proxy” skupine na Bliskom istoku, poput jemenskih hutista i libanonskog Hezbolaha, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.