Povijest sukoba: Iran i Izrael već desetljećima ratuju u sjeni

iran
Izvor: iStock by Getty images

Izrael je u petak pokrenuo napad na iran, no rat između regionalnih neprijatelja već se desetljećima vodi u sjeni. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obećao je da će njegova zemlja odgovoriti nakon što je Iran 13. travnja ispalio bespilotne letjelice i projektile na Izrael. Akcija Teherana, njegov prvi napad na Izrael, bila je odmazda za navodni izraelski zračni napad na veleposlanstvo Teherana u Damasku 1. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razmjene su dio šire eskalacije od početka rata u Gazi prošle godine, ali neprijateljstvo dviju nacija se proteže desetljećima unazad, kroz povijest ratova u sjeni i tajnih napada s kopna, mora, zraka i cyber prostora.

Možda će vas zanimati

Analiza: Iran pokušava postati regionala sila bez obzira na posljedice

Iran je u nedjelju napao Izrael bespilotnim letjelicama i balističkim raketama, a Izrael je u međuvremenu najavio odmazdu. 

Islamska revolucija i bombaški napadi Hezbollaha

1979. – Iranski prozapadni vođa Mohammed Reza Shah, koji je Izrael smatrao saveznikom, zbačen je s vlasti u Islamskoj revoluciji koja je postavila novi teokratski režim s protivljenjem Izraelu kao ideološkim imperativom.

1982. – Dok Izrael napada Libanon, iranska Revolucionarna garda radi s tamošnjim kolegama šijitskim muslimanima na osnivanju Hezbollaha. Izrael će na kraju vidjeti naoružanu skupinu kao najopasnijeg protivnika na svojim granicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1983. – Hezbollah koji podržava Iran koristi bombaške napade samoubojice kako bi protjerao zapadne i izraelske snage iz Libanona. U studenom automobil napunjen eksplozivom ulazi u sjedište izraelske vojske. Izrael se kasnije povlači iz većeg dijela Libanona.

1992.-94. – Argentina i Izrael optužuju Iran i Hezbollah da stoje iza samoubilačkih bombaških napada na izraelsko veleposlanstvo u Buenos Airesu 1992. i židovski centar u gradu 1994., od kojih je svaki ubio desetke ljudi. Iran i Hezbolah negiraju odgovornost.

>Izrael napao Iran: Eksplozije u gradu Isfahanu

Nuklearno oružje i mržnja prema Židovima

2002. – Otkriće da Iran ima tajni program obogaćivanja urana izaziva zabrinutost da pokušava napraviti nuklearno oružje, što Iran negira. Izrael poziva na oštru akciju protiv Teherana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2006. – Izrael se bori protiv Hezbollaha u jednomjesečnom ratu u Libanonu, ali ne može slomiti teško naoružanu skupinu.

2009. – U govoru, iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei nazvao je Izrael “opasnim i smrtonosnim rakom”.

Napad na nuklearna postrojenja

2010.Stuxnet, zlonamjerni računalni virus za koji se vjeruje da su ga razvili Sjedinjene Države i Izrael, korišten je za napad na postrojenje za obogaćivanje urana u iranskoj nuklearnoj lokaciji Natanz. Bio je to prvi javno poznati kibernetički napad na industrijske strojeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2012. – Iranski nuklearni znanstvenik Mostafa Ahmadi-Roshan ubijen je bombom koju je na njegov automobil postavio motociklist u Teheranu. Gradski dužnosnik okrivio je Izrael za napad.

>Eskalacija sukoba Izrael-Iran: Koje su slabe i jake točke ratnih strojeva ovih država?

Povlačenje SAD-a iz nuklearnog sporazuma s Iranom i ubojstvo generala Qassema Soleimanija

2018. – Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pozdravlja povlačenje američkog predsjednika Donalda Trumpa iz nuklearnog sporazuma Irana sa svjetskim silama nakon godina lobiranja protiv sporazuma. Trumpovu odluku nazvao je “povijesnim potezom”.

U svibnju je Izrael rekao da je pogodio iransku vojnu infrastrukturu u Siriji – gdje je Teheran podržavao predsjednika Bashara al-Assada u građanskom ratu. I to nakon što su tamošnje iranske snage ispalile rakete na Golansku visoravan pod izraelskom okupacijom.

2020. – Izrael pozdravlja ubojstvo generala Qassema Soleimanija, zapovjednika prekomorske jedinice Iranske revolucionarne garde, u napadu američke bespilotne letjelice u Bagdadu. Iran uzvraća raketnim napadima na iračke baze u kojima su smještene američke trupe. Ozlijeđeno je oko 100 pripadnika američke vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2021.Iran okrivljuje Izrael za ubojstvo Mohsena Fakhrizadeha, kojeg zapadne obavještajne službe smatraju glavnim umom tajnog iranskog programa za razvoj sposobnosti nuklearnog oružja. Teheran je dugo poricao bilo kakvu takvu ambiciju.

>Havel za Narod.hr: Iran je napao Izrael i iz iracionalnih motiva mržnje prema židovskom narodu

Joe Biden i izraelski premijer Yair Lapid potpisali zajedničko obećanje da će Iranu uskratiti nuklearno oružje

2022. – Američki predsjednik Joe Biden i izraelski premijer Yair Lapid potpisali su zajedničko obećanje da će Iranu uskratiti nuklearno oružje u znak jedinstva saveznika koji su dugo bili podijeljeni oko diplomacije s Teheranom.

Biden je prvi put kao predsjednik posjetio Izrael dan nakon što je lokalnoj televizijskoj postaji rekao da je otvoren upotrijebiti “posljednju mjeru” sile protiv Irana. Evidentno da se radilo o udovoljavanju pozivima Izraela za “vjerodostojnom vojnom prijetnjom” svjetskih sila.

2024. – U navodnom izraelskom zračnom napadu na kompleks iranskog veleposlanstva u Damasku ubijeno je sedam časnika Islamske revolucionarne garde, uključujući dva viša zapovjednika. Izrael nije ni potvrdio ni negirao odgovornost.

Iran je zatim odgovorio baražnom paljbom bespilotnih letjelica i projektila u izravnom napadu bez presedana na izraelski teritorij 13. travnja. To je potaknulo Izrael da pokrene napad na iransko tlo 19. travnja, rekli su izvori za Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.