Eskalacija sukoba Izrael-Iran: Koje su slabe i jake točke ratnih strojeva ovih država?

izrael
Foto:EPA

Izrael se odlučio na odmazdu Iranu i napao ciljeve u Isfahanu. Zastarjela protuzračna obrana čini Iran ranjivim na izraelski napad, naglašavaju analitičari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inferiorno iransko naoružanje

Ostavljajući po strani šire diplomatske i strateške gubitke koje su mogle Izraelce razuvjeriti od odluke da napadne Iran, stručnjaci kažu, ima zastarjelo zrakoplovstvo i po ruskom modelu izgrađene sustave protuzračne obrane.

Možda će vas zanimati

Izrael napao Iran: Eksplozije u gradu Isfahanu

Iranska novinska agencija Fars izvijestila je o eksploziji navodeći da je aktiviran sustav protuzračne obrane u gradu Isfahanu.

>Analiza: Iran pokušava postati regionala sila bez obzira na posljedice

Nasuprot tomu, napad od prošlog tjedna pokazao je snagu izraelskog zrakoplovstva i protuzračne obrane, koji su osigurali da stotine balističkih i krstarećih projektila, i dronova izazovu samo minimalnu štetu.

Iran je “supersila kad su u pitanje taktički balistički projektili i bespilotne letjelice”, izjavio je Zvia Haimovich, bivši šef izraelske protuzračne obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No njihova je protuzračna obrana sasvim druga stvar, jer je izgrađena na osnovi ruskih S-200 i S-300 zemlja-zrak raketnih sistema ili njima veoma sličnih iranskih proizvoda poput Bavar-373, Khordad, Raad, Sayyad i Talash platformi, kao i zastarjelih američkih i ruskih borbenih zrakoplova, od kojih su neki u upotrebi još od doba svrgnutog šaha Reze Palavija.

Što čeka Izraelce u slučaju da napadnu ciljeve u Iranu?

Pored toga, veoma slični sustavi bili su raspoređeni u sirijskom ratu od 2015. godine, te su stoga izraelski piloti stekli značajno iskustvo kako s njima izaći na kraj.

“Naše je zrakoplovstvo već prije borbeno djelovalo u takvom okruženju. Znamo što treba činiti. Neću im zatajiti stanoviti respect, ali to neće biti naš glavni problem u sukobu s Iranom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izrael odlučio uzvratiti Iranu

Sidarth Kausha, istraživač na Royal United Strategic Institute u Londonu, rekao je kako bi glavni izazov za Izrael moglo biti uspješno pogađati vojne baze u zapadnom i južnom Iranu koje zahtijevaju posebne bombe.

Dodao je kako izraelski zrakoplovi, poput nevidljivog F-35 bombardera, koji bi mogli proći kroz sustav iranske protuzračne obrane, uglavnom nose malu količinu naoružanja. No to neće biti dostatno za uništavanje duboko ukopanih meta, što će zahtijevati uporabu zrakoplova poput F-16 koje je daleko lakše uočiti na radaru. Stoga bi piloti mogli biti prinuđeni ispaliti projektile s veće udaljenosti.

“Iranska protuzračna mreža svakako nije neprobojna za ove zrakoplove, ali to povećava rizik većih gubitaka”, zaključio je Kausha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraelski sustavi obrane

Ako bi sukob eskalirao, Iran bi mogao posegnuti za moćnijim oružjem iz arsenala za koji analitičari tvrde kako sadrži više od 3,500 projektila i nekoliko tisuća dronova.

>Havel za Narod.hr: Iran je napao Izrael i iz iracionalnih motiva – mržnje prema židovskom narodu

Višeslojna izraelska protuzračna obrana temelji se na sustavu Strijela za pogađanje ciljeva na velikim visinama, a koji se osobito iskazao u obrani od posljednjeg iranskog napada, sustavu srednjeg dometa Davidova praćka, te onom kratkog dometa, odnosno Željeznoj kupoli koji je do sad oborio tisuće projektila ispaljenih iz Gaze i Libanona.

Možda će vas zanimati

Željezna kupola, protuzračna obrana i "bliskoistočni saveznici" neutralizirali iranski napad

Željezna kupola bila je jedan od čimbenika uspješne izraelske obrane, ali istakli su se i drugi sustavi. Je li iranski napad bio samo provokacija?

Međutim, ništa od toga nije jeftino.

I obrana i napad za Izrael su iznimno skupi

Premda izraelski dužnosnici ne otkrivaju detalje, prema izračunima nekih analitičara, cijena iranskog napada bila je između 80 i 100 milijuna dolara, ali je cijena obrane za Izrael i saveznike bila oko 1 milijarde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

General-pukovnik Doron Gavish, predstojnik izraelske protuzračne obrane, izjavio je da Izrael nastoji obnoviti svoje zalihe za slučaj novih napada.

>Željezna kupola, protuzračna obrana i ‘bliskoistočni saveznici’ neutralizirali iranski napad

Ako bi se Izraelci morali sami suočiti s Iranom u slučaju nove eskalacije sukoba, mogli bi koristiti Željeznu kupolu i Davidovu praćku kao jeftinije opcije: svaki projektil koji bi promašio sustav Strijela oni bi oborili pomoću njih.

Amos Yadlin, umirovljeni izraelski general zrakoplovstva i nekadašnji šef vojne obavještajne službe izjavio je kako “Iran nije jedina od dvije strane u sukobu koja zna kako napasti. Izrael ima otvorene značajne mogućnosti za napad, također. Neće se dogoditi situacija da se Izrael samo brani, dok Iran napada.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.