Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:
SLIKA MNOGO KAOTIČNIJA

Starešina: Pravi, krvavi rat u Siriji vjerojatno je tek pred vratima

Podijeli

Prema prvim vijestima neobični sirijski rat završio je u rekordnom roku, predajom vojske i države islamističkom vođi Abu Mohamedu al-Džulaniju i bijegom bivšeg predsjednika diktatorskih manira Bašara al-Asada u Moskvu. No već prve analize zbivanja upućuju na to da je pravi, krvavi rat u Siriji vjerojatno tek pred vratima. U svakom slučaju, zbivanja u Siriji i oko nje novi su kamenčić u mozaiku ukupnoga geopolitičkog preslagivanja ne samo na Bliskom istoku već i u Europi, s izglednim ozbiljnim posljedicama za Europu, pa i za neposredno hrvatsko okružje, u procesu čiji je budući razvoj potpuno neizvjestan, piše Višnja Starešina za Lider.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slika je mnogo kaotičnija

Najjednostavnije je iščitati geopolitičku potku tog procesa. Rusija je, otkazavši pomoć svom štićeniku al-Asadu, odustala od svoga kontrolnog paketa dionica u Siriji koji je osvojila 2017. pomogavši mu poraziti borce al-Bagdadijeve Islamske države i održati režim. Nije to samo znak trenutačne slabosti Putinove Rusije, već prije svega rezultat procesa stvaranja nove geopolitičke karte svijeta. Putin je, vjerojatno, tako brzo dignuo ruke od al-Asada i Sirije da bi Rusiji osigurao bolju poziciju u mirovnom aranžmanu za Ukrajinu. Ali i drugdje, u planiranoj zoni utjecaja ‘ruskog svijeta‘. Iran, koji je vojno oslabljen izraelskim napadima na svoju vojnu strukturu i praktički eliminacijom zapovjednoga personala proiranskog Hezbolaha u Libanonu, a politički unutarnjim previranjima, u kratkom je roku izgubio dominantan utjecaj na Bliskom istoku. Erdoğanova Turska, koja je očiti patron al-Džulanijeve pobjede i preuzimanja vlasti, postaje u sljedećem razdoblju ključni igrač u Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Starešina: Hrvatska može postati važan američki strateški partner u stvaranju nove karte Europe

Izrael, koji ubrzano uništava Asadova vojna postrojenja u Siriji i zauzima kote s kojih osigurava svoje sjeverne granice, učvrstio je svoju poziciju najsnažnije bliskoistočne države. Bidenova administracija diskretno pokazuje simpatije za prevrat u Siriji jer je proruski i proiranski diktator Asad bio njezin označeni neprijatelj. Vjerojatno je imala i neke uloge u izvedbi prevrata. Međutim, kada se na stol stave opcije mogućeg razvoja događaja u Siriji, slika je mnogo kaotičnija, krvavija i neizvjesnija nego što sugerira slagalica geopolitičkih utjecaja.

Al-Džulani nije nikakav Martin Luther King koji donosi ljudska prava i zapadnu demokraciju napaćenom stanovništvu Sirije nakon sedam i pol desetljeća krvave diktature obitelji Asad. Al Džulani ​uvjereni je ​džihadist, mlađa varijanta Osame bin Ladena, koji je iz pragmatičnih (političkih) razloga, da ugodi zapadnim simpatizerima, obećao obrijati bradu i zadržati ambicije šerijatske države u granicama Sirije. U najboljem slučaju to je koncept sličan talibanskom u Afganistanu, bez ambicija stvaranja velikoga kalifata kakve je imao osnivač Islamske države i njegov bivši šef Abu Bakr al-Bagdadi. Njegova ‘vojska‘ također nije imanentno njegova, nego je riječ o konglomeratu boraca raznolikih političko-vjerskih uvjerenja, pod turskim pokroviteljstvom, koja je podložna unutarnjim sukobima i raspadanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi pritisak sirijskih izbjeglica

Sirija je etnički i religijski najkompleksnija država Bliskog istoka: uz relativno većinsku sunitsku islamsku zajednicu, kojoj pripada i nova vlast, i manjinske šijitske alavite, kojima su pripadale vladajuća obitelj al-Asad i glavnina državne nomenklature, tu su i velike zajednice Kurda (na sjeveru), Druza (na jugu), preostali kršćani… K tome je doslovce ekonomski slomljena i politički raspadnuta država. Zato i nije upitno hoće li postati poprište novoga građanskog rata, nego koliki će kaos on proizvesti i hoće li zahvatiti i druge bliskoistočne države. To je vrlo vjerojatna opcija. A ni neki novi pokušaj stvaranja velikoga kalifata ne može se unaprijed odbaciti.

Za EU to znači novi pritisak sirijskih izbjeglica, novi pritisak na tzv. balkansku rutu i novi pritisak na hrvatske granice. Osobito ako granice Srbije i BiH ostanu propusne. To znači porast Erdoğanova kapaciteta za ucjenjivanje EU-a i porast njegova utjecaja na Balkanu. Nije isključeno da za predaju Sirije Putin ishodi neke popuste ruskom (i srpskom svijetu) i na balkanskom igralištu, što će Hrvatsku učiniti dodatno ranjivom, stavljajući je doslovce na prvu crtu velikog sukoba između Istoka i Zapada. Iza sebe ima EU koji nema jačeg odgovora u ovoj krizi od zamrzavanja prijava za azil sirijskim izbjeglicama. Zato je sada osobito važno da Hrvatska, ponajprije gradnjom Južne plinske interkonekcije u BiH, osnaži svoje američko partnerstvo. Pa makar (i) Dragan Čović morao otići u Moskvu.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci