Što pišu svjetski mediji o požaru koji je uništio katedralu Notre Dame?

Svi svjetski mediji javljaju o požaru koji je uništio velik dio katedrale Notre Dame, čija je gradnja započela u 12. stoljeću. Velika većina izražava duboko žaljenje i suosjeća s Francuskom, pa i oni izvan kršćanskog svijeta; Iznimka je tek srpski “Informer”, propagandno glasilo vladajuće stranke u Srbiji, koji javlja kako je katedralu stigla “Božija kazna” jer je na njoj svojevremeno bila zastava Kosova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na stranu ovaj neukus, svi ostali mediji jednoglasno žale nad gubitkom “kulturne baštine čovječanstva”.

No duh vremena i nerazumijevanje značenja jedne takve gotičke katedrale možda najbolje oslikava Amerikanac iz Južne Karoline, kojeg citira CNN: “Je li u redu plakati za zgradom?” CNN podsjeća na povijest katedrale i njenu vezanost na brojne povijesne događaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački FAZ piše, u emotivno obojenom tekstu,  “Poznata kula, koju je sagradio arhitekt Eugène Viollet-le-Duc u 19. stoljeću, pala je kao žrtva plamena i nestala. Međutim, dva zvonika i glavna zgrada gotičke zgrade su preživjeli požar. U Saint-Michelu su se spontano okupili mladi Francuzi, mnogi studenti iz Latinske četvrti, i pridružili se pjesmom “Ave Maria”. Plamenovi su probudili sjećanje na kršćansko naslijeđe Francuske. Umirovljeni književni velikan Bernard Pivot je zavapio: “Marijo, zašto si dopustila da najljepša kuća u Francuskoj ode s plamenom?”

No prije ravno tjedan dana, FAZ je objavio vrlo zanimljiv tekst, koji započinje uvodom: “Svaki dan u Francuskoj, tri mjesta bogoslužja žrtve su vandalizma. Katolička crkva je dugo ignorirala incidente – sada dobivaju više pozornosti. Početkom godine u Grenobleu je izgorjela crkva Saint-Jacques. Više od stotinu ljudi moralo je biti evakuirano iz okolnih domova. Anarhistička skupina pod nazivom “des court-circuits” (kratke hlače) najavila je podmetanje požara. Policija je bila skeptična i nije očekivala napad”, kaže FAZ.

Katolički La Croix stavlja naslov: “Srce u plamenu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski “the local” pod naslovom “Pariz je unakažen” donosi reakcije Parižana i turista koji su se zatekli u Parizu u trenutku požara:

“Gotovo je, nikad je više nećemo vidjeti,” citiraju 37 godišnjeg parižanina Jeromea Fautreya, “a sad moramo saznati što se točno dogodilo – uza sve što se događa u svijetu, zašto Notre Dame? Možda je to poruka odozgo”, pita se on. Citiraju i 42-godišnjeg Benoita, koji je rekao, “naša je povijest otišla u dim”.

“Francuska je Notre Dame”

“Francuska je Notre Dame”, piše irski Journal. Oni citiraju Bernarda Lecomtea, stručnjaka za povijest religije, koji je naveo, “Ako je Pariz Eiffelov toranj onda je Francuska Notre-Dame.

“Notre Dame je preživjela sve ratove, sva bombardiranja. Nikada nismo mislili da može izgorjeti. Osjećam se nevjerojatno tužno i prazno”, citiraju savjetnicu Stephane Seigneurie koji se pridružila drugim šokiranim građanima u svečanoj izvedbi “Ave Maria” dok su gledali vatru s obližnjeg mosta.

Citiraju i Jackyja Lafortunea, 72-godišnjeg pariškog umjetnika i, kako kaže, ateista, koji je stojeći uz obalu Seine dok je pred njim gorila katedrala usporedio prizor s terorističkim napadima u Parizu pred nekoliko godina: “No ovo pobuđuje puno dublje osjećaje, jer je Notre Dame u samim temeljima naše kulture.”

 

Oni podsjećaju i kako je tijekom Francuske revolucije katedrala bila vandalizirana u naletu anticrkvenog nasilja: Tada je i toranj iz 13. stoljeća, blago iz crkve opljačkano a veliki kipovi ispred ulaznih vrata uništeni. Inače, Journal je samo četiri dana ranije prenio vijest koju je većima medija odignorirala: Da je osuđena jedna od triju žena koje su bile umiješane u pripremu terorističkog napada na katedralu Notre-Dame 2016. Plan je bio raznijeti automobil prepun kanistara za plin u blizini katedrale: Francuski sud je za to i druga djela, poput poticanja na Jihad, osudio 22-godišnju Ines Madani na osam godina zatvora.

Naravno, sumnje da je požar podmetnut su se odmah raširile društvenim medijima i velik dio mainstream medija se osvrće i na te “teorije zavjera”: “Independent” konstatira da su voditelja “Foxa, Shepard Smith i Neil Cavuto morali u eteru prekinuti dvojicu gostiju  koje nazivaju “desničarskim teoretičarima zavjera” koji su sugerirali da bi možda vatra mogla biti podmetnuta namjerno.

“To nije spriječilo Philippea Karsentya, kontroverznog desničarskog političara u Francuskoj, da opiše požar kao “francuski 11. rujna” tijekom telefonskog razgovora uživo s Fox Newsom”, piše Independent. “Zamjenik gradonačelnika Neuilly-sur-Seine, zapadnog predgrađa Pariza, rekao je gospodinu Smithu: “Morate znati da smo proteklih godina imali svakog tjedna oskvrnuće kršćanskih ckrvi, diljem Francuske. Dakle, naravno, čut ćete priču o političkoj korektnosti koja će vam reći da je to vjerojatno nesreća, ali … ”

Voditelj Smith ga je brzo prekinuo, rekavši: “Gospodine, nećemo ovdje nagađati o uzroku nečega što ne znamo. Ako imate zapažanja ili znate nešto, rado ćemo ih čuti.”

Međutim, svi mediji ističu da su francuske vlasti uvjerene da je požar izbio slučajno, iako je istraga o uzrocima tek započela, i nitko ne smatra da se tu radi o nagađanjima o uzroku požara.

Od tiskanih izdanja, Le Parisien donosi naslov “Naša gospa od suza”:

Liberation se igra riječima, stavljajući naslov “Naša drama” (Notre-Drame):

A Daily Mail na naslovnici piše, “Devet stoljeća povijesti izgubljeno u paklenom ognju”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.