Što znamo o Tomislavu Salopeku? U Egipat je otišao kako bi prehranio obitelj, a završio je u rukama terorista ISIL-a

Tomislav Salopek otet je u Kairu 22. srpnja dok je išao na posao, a radio je kao menadžer za francusku tvrtku Company General Geoscience. Bila je to prva vijest dok se u srijedu poslijepodne Islamska država nije objavila snimku u kojoj zarobljeni Tomislav na koljenima objavljuje kako će biti ubijen, ako egipatske vlasti u roku od 48 sati ne oslobode zatvorene muslimanke, islamistice koje je egipatska vlast nedavno uhapsila u velikoj akciji protiv ekstremista i disidenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam Tomislav Salopek, imam 30 godina i iz Hrvatske sam. Oženjen sam za Natašu, a imam dvoje djece. Radim za francusku tvrtku u Kairu u Egiptu. Vojnici Islamske države ulovili su me 22. srpnja. Žele me zamijeniti za muslimanske žene koje su u egipatskim zatvorima. To se mora dogoditi u roku od 48 sati. U suprotnom, ubit će me”, poručuje Salopek na snimci koja je objavljena.

O njemu se malo toga, osim onoga što je sam rekao, zna. Tek da je iz Vrpolja, te da je, prema riječima njegovog oca, u Egipat otišao kako bi prehranio svoju djecu. Dan kad je otet trebao je biti njegov posljednji dan na poslu, a nakon toga se trebao vratiti u Hrvatsku.

“Molim ljude koji drže moga sina da mu dopuste da se vrati svojoj obitelji. On je otišao u vašu domovinu samo kako bi prehranio svoju djecu. Samo zbog toga”, rekao je Zlatko Salopek AFP-u u obiteljskoj kući u Vrpolju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponudom otkupnine vlasti kupuju vrijeme?

Tijekom jučerašnjeg dana egipatski mediji su objavili da bi teroristi mogli produžiti rok za udovoljavanjem njihovim zahtjevima za 48 sati zbog odluke egipatskog ministarstva da će razmotriti ponudu terorističke grupe.

Ranije je objavljeno kako egipatske vlasti “ubrzano rade” na lociranju hrvatskog taoca Tomislava Salopeka kojeg je oteo egipatski ogranak džihadističke skupine Islamske države (IS) i prijeti mu pogubljenjem. Navodno je čak locirana IP adresa s koje je učitan video obraćanja Tomislava Salopeka javnosti. ISIL-ovo računalo u trenutku slanja snimke na servere nalazilo se u Libiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egipatske vlasti u međuvremenu, po izjavama dužnosnika sigurnosnih službi, traže Salopeka širom zemlje, posebno u provincijama Matruh na zapadu na granici s Libijom, Beheria u delti Nila, Vadi Gedid na jugozapadu, također na granici s Libijom, te u Gizi u blizini Kaira.

Egipatski dužnosnik koji je želio ostati anoniman rekao je da je vozač Tomislava Salopeka, kojeg su otmičari poštedjeli, kazao da su napadači koji su oteli Salopeka imali beduinski naglasak što ukazuje da je moguće da potječu iz više izoliranih mjesta u Egiptu, uključivo Sinajski poluotok i zapadnu pustinju. Ponudom otkupnine vlasti možda i kupuju vrijeme, dok traže Salopeka i otmičare u pustinji na graničnom prostoru Egipta i Libije.

Borba za Salopeka

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Kairu je bila šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić zajedno sa Salopekovom suprugom Natašom. Iz MVEP-a najavljuju da će objaviti nove informacije o slučaju čim to bude moguće.

Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić završila je sastanak s egipatskim kolegom Samehom Shoukryjem. Glasnogovornik egipatskog ministarstva Ahmed Abu Zaid izjavio je da će egipatske vlasti učiniti sve što je u njihovoj moći da bi zaštitile hrvatskog taoca, ističući da za terorizam nema milosti te da će se uz pomoć zajedničkih snaga s regionalnim i međunarodnim saveznicima boriti protiv bilo kojeg oblika terorizma.

Jučer je i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović telefonski razgovarala s egipatskim predsjednikom Abdelom Fattahom al-Sisijem oko sudbine otetog Hrvata Tomislava Salopeka. U Uredu predsjednice kažu kako ona čini sve kako bi se spasilo našeg državljanina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.