Surogatstvo – koliko košta dijete za homoseksualni par?

indijaca
Foto: Thinkstock

Kako do savršenog djeteta po najpovoljnijoj cijeni? Koji su koraci u ovom procesu? Odgovor na ova i druga pitanja zainteresirani istospolni parovi mogli su doznati na nedavnoj konferenciji za europske homoseksualce održanoj u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U želji da homoseksualcima koji žele dijete „pomogne u labirintima surogat majčinstva, nudeći pomoć u pronalaženju najboljih agencija“, neprofitna organizacija Men Having Babies organizirala je veliku konferenciju na kojoj je sudjelovalo 20-ak agencija i klinika specijaliziranih za “surogat majčinstvo”.

Ovo nije prva takva konferencija, ovakve i slične događaje spomenuta organizacija održava svake godine.

„Surogat majčinstvo složeni je put koji podrazumijeva različite posrednike. Potrebno je kupiti jajnu stanicu, a ideal je studentica od 20-ak godina koja bi trebala imati fizičke osobine slične donoru sperme“, objasnila je 2015. godine na otvaranju konferencije predsjednica spomenute udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici konferencije na ovakvim događajima mogu saznati najbitnije informacije glede surogat majčinstva te dobiti uvid u ponude i cjenike različitih agencija.

Na konferencijama organizacije Men having Babies sudjeluju i liječnici koji nude usluge odabira spola, boje kože, genetske testove, te konkretne embrije.

Cijena jednog djeteta, ovisno o željama, iznosi od 95 tisuća do 160 tisuća dolara, a detaljnu tablicu s ponudom i cijenama možete pogledati u postojećem cjeniku kojeg objavljujemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [231.08 KB]

Jedno takvo kupljeno dijete nalazilo se i među sudionicima konferencije u Bruxsellesu održane 2015. godine. Radi se o Stéphanie Raeymaekers, osnivačici udruge „Donor Kinderen“, koja obilazi agencije koje se bave surogat majčinstvom i upozorava ih kako u njihovim postupcima dijete nema nikakvo pravo ni dostojanstvo.

“U svemu ovome zaboravlja se na dijete. Ne čudi stoga što danas na ovoj konferenciji ne svjedoče djeca rođena surogat majčinstvom. To govori mnogo. Ja sam kupljena!” upozorila je ovom prigodom Raeymaekers.

Podsjetimo, Europski parlament je u rezoluciji krajem 2015. osudio sve oblike surogatstva. U rezoluciji se jasno ističe da surogatstvo kao takvo, odnosno nošenje i rađanje djeteta za nekog drugog, “potkopava ljudsko dostojanstvo žene jer se njezino tijelo i njegove reproduktivne funkcije koriste kao roba”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, Europski parlament smatra da nošenje i rađanje djeteta koje nema nikakvu biološku povezanost s ženom koja ga rađa i nosi (= gestacijsko surogatstvo), treba zabraniti jer ono predstavlja “reprodukcijsko iskorištavanje i korištenje ljudskog tijela za financijske i druge dobitke, osobito kod ranjivih žena iz zemalja u razvoju”, posebice u Indiji.

Europski parlament osudio sve oblike surogatstva

Praksa surogatstva implicira ozbiljna etička pitanja, povređuje ljudsku dostojanstvo i krši ljudska prava:

  • Zanemaruje ljudsko dostojanstvo i prava djeteta, tako da dijete pretvara u proizvod, dok Konvencija o pravima djeteta izjavljuje da djeca imaju pravo na zaštitu od zlostavljanja ili izrabljivanja i poziva države da djeluje u najboljem interesu djeteta.

    Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Pretvara bebe u robu koja se kupuje i prodaje.

  • Manipulira identitetom i podrijetlom djece te ih lišava povezanosti sa ženom/majkom koja ih je nosila, za što nedavna istraživanja ukazuju da je štetno za razvoj i dobrobit djeteta.

S obzirom na žene, surogatstvo također:

  • Pogoduje njihovom iskorištavanju.

  • Pogoduje “turizmu plodnosti” rezultirajući crnom tržištu “prodaje ‘beba”, također stvarajući ideju “prava na dijete”.

  • Predstavlja iskorištavanje ženskog tijela i njezinih spolnih organa, unatoč načelu nedostupnosti ljudske osobe i ne-vlasništva ljudskog tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.