Tragači za letom MH370, otkrili nove snimke otkrivaju skrivene kutke Zemlje

Tim koji traga za nestalim malezijskim zrakoplovom MH370 objavio je detaljne snimke morskog dna koje otkrivaju spektakularne pojave poput ugaslih vulkana i 1.400 metara dubokih depresija, prenosi u utorak BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci o jednom od najskrivenijih kutaka Zemlje nuspojava su potrage za zrakoplovom Malaysian Airlinesa koji je netragom nestao 8. ožujka s 239 putnika i članova posade.

Ukupno 26 zemalja sudjeluje u potrazi za Boeingom 777, ali dosad ništa nije pronađeno.

Stručnjaci australske Uprave za sigurnost zračnog prometa (ATSB) koja vodi potragu koriste se sonarom da bi mapirali novu zonu potrage na dnu Južnog indijskog oceana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom će u to područje dopremiti dvije ili tri podmornice i početi složenu i preciznu pretragu morskog dna.

Zona pretrage izabrana je na temelju samo jednog dokaza kojim raspolažu istražitelji, a radi se o nizu kratkih, elektronskih signala između Boeinga i satelita.

Oni ne otkrivaju točnu lokaciju, nego samo daju grubu sliku, pa se radi o prilično velikom području od 60.000 četvronih kilometara, što odgovara veličini Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako prikupljeni podaci zbog loše rezolucije nisu dovoljni da bi se otkrio sam zrakoplov, Simon Boxall iz Nacionalnog centra za oceanografiju kaže da ipak pružaju detaljan uvid u morsko dno.

“Ta izbočine na morskom dnu, na ravnim i ogolljenim nizinama južno od Broken Ridgea više su od Ben Nevisa (najvišeg vrha Velike Britanije od 1.344 metra)”, rekao je.

“Široke su pet kilometara i uzdižu se do 1.5 kilometra visine. U odnosu na teren oko Broken Ridgea europske Alpe čine se kao njihovo podnožje”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sonarne mape važne su kako podmornice ne bi udarile u grebene i vulkane, a po morskome dnu vuči će ih 10 kilometara dugi oklopljeni kabel.

Potraga za MH370 najsloženija je takva operacija u povijesti koja u roku od nekoliko mjeseci može dati rezultata ili, pak, nikada ne pronaći nestali zrakoplov, navodi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.