Trump: ‘Broj mrtvih i zaraženih u Kini daleko je veći nego što prikazuju’

Foto: Fah

Američki predsjednik Donald Trump u petak je rekao da je stvarni broj smrtnih slučajeva u Kini od koronavirusa “daleko veći” nego što Kina prikazuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kina je upravo najavila udvostručenje broja njihovih smrti od Nevidljivog neprijatelja. Daleko je veći od toga i puno veći od Sjedinjenih Država”, objavio je Trump na Twitteru.

Trumpova administracija također istražuje podrijetlo pandemije koronavirusa, rekavši da ne isključuje da je bio raširen – slučajno – iz laboratorija koji istražuje šišmiše u Wuhanu u Kini, economictimes.indiatimes.com.

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian – dužnosnik koji je ranije sugerirao da je američka vojska možda unijela virus u Kinu – odbacio je izvješća američkih medija o toj temi i ustvrdio da “nema znanstvene osnove”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Trump uz obustavu financiranja najavljuje i istragu zašto je SZO braneći Kinu prouzročila ‘toliko’ smrti’

> (VIDEO) Je li SZO štitila komunističku Kinu i tako doprinijela širenju koronavirusa?

> Trump i službeno stopirao financiranje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO): Izgubit će do pola milijarde dolara godišnje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?

Podsjetimo, američki predsjednik najavio je povlačenje sredstva Svjetske zdravstvene organizacije, agencije UN-a, kao i istragu.

Podsjetimo također, početkom veljače šef Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhan Ghebreyesus pozivao je zemlje da ne zatvaraju granice strancima iz Kine te izrazio neodobravanje prema Singapuru, SAD-u i Australiji zbog zatvaranja njihovih granica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga je utjecajni američki think-tank kojeg je osnovao Henry Kissinger objavio kako Tedros duguje Kini nakon što ga je Kineska komunistička partija podržala tijekom njegova izbora za generalnog direktora 2017. godine.

No, osim SAD-a, kritike na račun SZO-a stigle su iz Tajvana zbog toga kako se viši savjetnik te međunarodne organizacije postavio tijekom pitanja glede načina na koji se Tajvan nosi s pandemijom koronavirusa. Naime, Bruce Aylward, asistent generalnog direktora SZO-a tijekom intervjua za televiziju iz Hong Konga, odglumio je da nije čuo pitanje o tome hoće li vodstvo razmisliti o tome da primi Tajvan u organizaciju. Nakon što mu je pitanje ponovno postavljeno, Aylward je jednostavno napustio razgovor.

Kada mu je kasnije ponovno postavljeno pitanje o Tajvanu, Aylward je ustvrdio kako su već razgovarali i Kini svim dijelovima Kine.

Svjetska zdravstvena organizacija između ostaloga ignorira i savjete koje Tajvan predlaže u borbi s koronavirusom. Tajvan svoje mjere predlaže cijelom svijetu, budući da je prvi slučaj koronavirusa zabilježio 21. siječnja, a do 14. travnja imali su tek 393 zaražena i 6 preminulih, iako je riječ o zemlji s 23 milijuna stanovnika.

Tajvanska vlada također je priopćila kako je isključena iz razgovora o borbi s koronavirusom usprkos uspjehu i naglašava da je upozorila SZO na rizik od prijenosa virusa s čovjeka na čovjeka još u prosincu, ali je ignoriran. Inače, o mjerama koje provodi Tajvan, do sada je pozitivno izvijestilo preko 450 medija iz preko 40 država diljem svijeta, otkrilo je ministarstvo vanjskih poslova Tajvana.

Sumnje u točnost informacija, izrazili su i Britanci koji su optužili Kinu za širenje dezinformacija o težini epidemije koronavirusa unutar njenih granica, javlja Daily Mail.

Novine prenose kako su znanstvenici kazali Johnsonu da je Kina mogla umanjiti broj potvrđenih slučajeva koronavirusa između 15 i 40 puta (do sada je prijavila oko 81.000). Naime, analitičari smatraju kako je takva taktika, kojom se smanjuje broj zaraženih, umjetno mogla povećati stopu smrtnosti kako bi natjerala zapadne države da u strahu od katastrofe zaustave svoja gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.