Trump: ‘Mogao bih iransku naftu svesti na nulu i to odmah, ali to bi prouzročilo šok na tržištu’

Foto: fah

Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je objasnio kako želi da se sankcije na iransku naftu uvode postupno radi izbjegavanja šoka na tržištima energentima i kako ne bi došlo do globalnog naglog rasta cijena nafte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zanimljivo je to s naftom. Imamo najoštrije sankcije ikada uvedene, ali što se nafte tiče želimo ići malo sporije jer ne želim da dođe do rasta cijena nafte u svijetu. To nema nikakve veze s Iranom (…) mogao bih iransku naftu svesti na nulu i to odmah, ali to bi prouzročilo šok na tržištu. Ne želim napuhavati cijene nafte”, kazao je Trump.

Naime, Washington je uveo izuzeća za osam zemalja – Kinu, Indiju, Grčku, Italiju, Japan, Tursku i Južnu Koreju – i njima je dozvoljeno da nastave kupovati iransku naftu, no SAD u konačnici želi potpuno obustaviti iranski izvoz nafte.

Za sada je više od 20 zemalja prestalo uvoziti iransku naftu, čime je kupovina srezana za više od milijun barela dnevno. No, ostali naftni divovi povećavaju proizvodnju te je zajednička proizvodnja Rusije, SAD-a i Saudijske Arabije u listopadu prvi puta premašila 33 milijuna barela dnevno, 10 milijuna više od 2010. Sve tri zemlje ispumpavaju naftu u rekordnim količinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD se obrušio na Iran vraćanjem sankcija zbog, kako tvrdi, nastavka razvoja nuklearnog programa i programa balističkih projektila, poručujući da će, međutim, pod “strogim nadzorom” dozvoliti iranske nuklearne projekte u civilne svrhe u Araku, Bushehru i Fordowu.

Washington sankcijama također želi obuzdati utjecaj Irana na Bliskom istoku, optužujući Islamsku republiku za miješanje u sukobe u Siriji, Jemenu i Libanonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.