Turska će se teško nositi s novim valom izbjeglica iz Sirije, a mnogi od njih vjerojatno će pokušati otići u Europu, upozorio je u petak turski ministar za Europsku uniju.
Turska već ima gotovo dva milijuna sirijskih izbjeglica, više nego ijedan drugi susjed te države, pa je u ovome trenutku to zemlja koja je primila najveći broj izbjeglica na svijetu, a strahuje da će borbe oko sjevernosirijskoga grada Alepa preko granice poslati još milijun ljudi.
“Turska je dosegnula gornju granicu svojih kapaciteta za primanje izbjeglica. A govori se da bi se mogao pojaviti novi val izbjeglica. To bi premašilo turske kapacitete i EU bi bio suočen s novim imigrantima”, rekao je Volkan Bozkir za list Hurriyet tijekom posjeta Bruxellesu.
Europa se već muči s imigracijskom krizom, a europske se države ne mogu dogovoriti kako dalje. Više od 135 tisuća izbjeglica i imigranata doplovilo je u Europu u prvoj polovici 2015., a gotovo dvije tisuća umrlo je u pokušaju prelaska Sredozemnog mora.
Mnogi bježe od rata, ugnjetavanja i siromaštva u Africi i na Bliskom istoku. Velikim su to dijelom Sirijci koji katkad pokušavaju morem prijeći iz Turske u Grčku.
Bozkir je rekao kako je europski doprinos minimalan u usporedbi s novcem koji je Turska potrošila na izbjeglice, a ustanovila je niz prihvatnih logora uzduž 900 kilometara dugačke granice sa Sirijom.
“Dosad smo potrošili šest milijarda dolara (41 milijardu kuna). Europska unija ukupno je dala 70 milijuna eura (530 milijuna kuna), a i to je tek obećanje, ništa još nije stiglo”, rekao je turski ministar, čija zemlja želi postati članica EU-a.