U Bugojnu pokopani pripadnici HVO-a: ‘Od BiH očekujem da rasvijetli ratni zločin’

Bugojno, 19.03.2021. - Na Spomen-obilježju na gradskom katoličkom groblju u Bugojnu danas su položeni vijenci i zapaljene svijeće za sve poginule, zarobljene i nestale Hrvate Bugojna čime je obilježena i 27. godišnjica razmjene bugojanskih logoraša. Na fotografiji Gordan Grlić Radman. foto HINA/ FENA/ Hazim Aljović/ ml

Posmrtni ostaci četvorice pripadnika HVO-a iz skupine od 19 nestalih bugojanskih Hrvata, čija su tijela pronađena prošlog ljeta, ispraćeni su uz počasti u petak u Bugojnu u prisustvu obitelji, predstavnika stradalničkih udruga i visokih hrvatskih dužnosnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pitanju su četiri tijela iz skupine od 19 nasilno odvedenih Hrvata iz logora Armije BiH. Ukopu nazoče najviši hrvatski dužnosnici u BiH predvođeni dr. Draganom Čovićem kao i izaslanici predsjednika RH i Vlade RH i to general pukovnik Marijan Mareković i Gordan Grlić Radman ministar vanjskih i europskih poslova. Uz pokop tijela nestalih obilježit će se i 27 obljetnica razmjene 294 hrvatska logoraša iz logora Stadion, prenosi Večernji list.

> Žrtve ratnih zločina s područja Bugojna: Potvrđen identitet četvorice nestalih Hrvata

> Završena iskapanja na Rostovu u BiH: Klupko zločina Armije nad Hrvatima Bugojna počinje se odmotavati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pripadnik bugojanskog HVO-a koji je preživio logor Armije BiH za Narod.hr: ‘Otkopana tijela dokazuju krivnju novoizabranog ministra’

Ministar Grlić Radman je u izjavi za javnost posebno emotivno govorio budući da je njegov otac podrijetlom iz Bugojna, te se još uvijek ništa ne zna o sudbini njegova rođaka Miće Grlića. On je pozvao vlasti BiH da konačno rasvijetle sudbinu nestalih.

“Doista bi vlasti BiH, koje žele prihvatiti europske vrijednosti, trebale rasvijetliti okolnosti ovoga zločina. Svjedoci smo pronalaska posmrtnih ostataka četvorice nestalih Bugojanaca. Tu je kršeno humanitarno pravo i sve konvencije. Treba nastaviti i potragu za preostalih 15 nestalih”, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova, koji je u Bugojnu bio izaslanik hrvatskoga premijera Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Bugojnu je u hrvatsko-bošnjačkom sukobu prognano oko 15.000 Hrvata, oko 300 je ubijeno, a još uvijek se veliki broj vodi kao nestali.

“Njihove obitelji očekuju odgovore na ta pitanja kako bi ih s dostojanstvom i pijetetom pokopalo”, dodao je Grlić Radman.

Tijela Ante Markulje, Dragan Miličević i Franje Jezidžića pokopana su u petak u zajedničkoj grobnici u Bugojnu, a tijelo Zorana Galića bit će, po želji obitelji, pokopano dan poslije u Mostaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 10 sati je obavljeno polaganje vijenaca i paljenje svijeća za sve poginule, zarobljene i nestale Hrvate Bugojna ispred spomen obilježja na katoličkom gradskom groblju u Bugojnu. U crkvi sv. Ante Padovanskog u Bugojnu u 11 sati bit će služena sveta misa zahvalnica za oslobođene logoraše i ujedno misa zadušnica za pokojne. Nakon mise bit će posljednji ispraćaj odvedenih, likvidiranih i pronađenih logoraša na Rostovu koji su bili pripadnici 104 brigade HVO Eugen Kvaternik Bugojno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.