U Pakistanu sve više prisilnih prelazaka djece na islam, EU komisija o svemu šuti

Pakistanu
Foto: Istock

U Pakistanu je sve više slučajeva prisile djevojčica na brak i prelazak na islam. Vlasti ignoriraju kažnjavanje otmičara, a sudovi uglavnom presuđuju u korist otmičara. Bez obzira što je krajnje neprihvatljivo prisiljavanje nekoga na brak i prelazak na drugu religiju, te posebice za osobe mlađe od 17 godina, Pakistanski sudovi presuđuju na štetu žrtava. Ukoliko je žrtva imala prvu menstruaciju to je već dovoljno da prisilni brak bude valjan. UN je reagirao te tražio zaštitu za pakistanske žene i djevojčice, no Europska komisiju, usprkos upozorenjima, i dalje šuti te održava svoje trgovačke ugovore s Pakistanom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>UN traži zaštitu za žrtve prisilnih prelazaka na islam u Pakistanu

Vlasti su zatvorile oči pred otmicom djeteta…

13-godišnja kršćanka, Sania Amin, nestala je 4. travnja nakon što se udaljila od kuće u namjeri da kupi namirnice u Anjotaru, selu u pakistanskoj pokrajini Punjab. Lokalni očevici su ispričali da su je trojica muslimana silom odvela i vukla po ulicama. Pakistanske vlasti ostale su bez konkretne reakcije.

Christian Today izvijestio je 15. travnja da je kršćanska obitelj u Pakistanu ostala shrvana nakon što je policija odbila prijaviti slučaj o navodnoj otmici i prisilnom braku njihove 13-godišnje kćeri, Sanie Amin. Unatoč upornim naporima njezina oca Amina Masiha, vlasti su zatvorile oči, tvrdeći da je mlada djevojka prešla na islam i udala se za svog navodnog otmičara… Uznemirena obitelj opetovano je molila istražitelje, čak je predstavila dokumente koji pokazuju da je riječ o prisilnom vjenčanju i prelasku na islam. Međutim, policija je ostala ravnodušna prema kriminalnom činu prisiljavanja djeteta na vjenčanje.

Ovo nije jedini slučaj. Pakistan ima nebrojen slučaj otmica, silovanja, prisilnog obraćenja na islam te prisilnih brakova djece i žena. Associated Press je 2020. izvijestio da se svake godine gotovo 1000 nemuslimanskih djevojčica prisilno preobrati na islam u Pakistanu. Uglavnom kako bi se otvorio put maloljetničkim brakovima bez pristanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud presudio u korist otmičara

Nekažnjavanje počinitelja doveo je do porasta ovih vrsta zločina. U prva četiri mjeseca ove godine došlo je do naglog porasta sličnih slučajeva koji pogađaju mlade kršćanke i hinduistice u Pakistanu. Razmotrite slučaj hinduistice Chande Maharaj, poznate i kao Chanda Kumari. Na temelju sudske presude nedavno je vraćena muslimanu koji ju je oteo. To se dogodilo nakon što je godinu i tri mjeseca provela u prihvatilištu. Chanda je imala 15 godina kada ju je 12. kolovoza 2022. oteo musliman. Incident se dogodio u Sindhu u Pakistanu dok je išla kući sa sestrom.

15. ožujka mediji su izvijestili da je u početku policija odbila poduzeti radnje po pritužbi koju su podnijeli roditelji hinduistice. Konačno, nakon međunarodne kampanje koja joj je pružila potporu, Chandu je u listopadu 2022. policija spasila od njezina ”muža” i odvela u prihvatilište. Međutim, 20. listopada sud je presudio da su njezino obraćenje na islam i ”brak” valjani te ju poslao natrag otmičaru. Roditelji su se žalili i u prosincu 2022. Chandra je ponovno odvedena u prihvatilište iako je sudu jasno izrazila želju da bude sa svojom obitelji.

Pakistanski progon protiv Chande nije tu završio. U ožujku 2024. sud je utvrdio da je Chandina biološka dob dopuštala da bude sa svojim ”mužem”. Iako je u njezinom rodnom listu pisalo da još nema 17 godina. Kao rezultat toga, odvedena je natrag svom otmičaru. Djevojčica nije bila na sudu, a njezini su roditelji saznali za njezinu situaciju nakon što je odvedena natrag u dom otmičara protiv njezine volje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Iran nakon sukoba s Izraelom pojačava represiju prema ženama koje ne nose hidžab

UN je zgrožen situacijom u Pakisatnu i nedostatkom zaštite za žene (djevojčice)

Dana 11. travnja 2024. stručnjaci UN-a izrazili su ogorčenost stalnim nedostatkom zaštite za mlade žene i djevojke koje pripadaju manjinskim zajednicama u Pakistanu, piše The European Conservative.

”Kršćanske i hinduističke djevojke i dalje su izložene prisilnom prelasku na islam, otmicama, trgovinom djecom, ranim i prisilnim brakovima, kućnim ropstvom i seksualnom nasilju”, rekli su stručnjaci. ”Izloženost mladih žena i djevojaka pripadnica vjerskih manjinskih zajednica takvim gnusnim kršenjima ljudskih prava i nekažnjivost takvih zločina više se ne mogu tolerirati niti opravdavati”, napisao je Ured visokog povjerenika UN-a.

Stručnjaci su izrazili zabrinutost da prisilne brakove i vjerska obraćenja djevojaka iz vjerskih manjina koja su bila prisiljena potvrđuju sudovi, često se pozivajući na vjerski zakon kako bi opravdali držanje žrtava s njihovim otmičarima, umjesto da im dopuste da ih vrate roditeljima. “Počinitelji često bježe od odgovornosti, a policija odbacuje zločine pod krinkom ‘brakova iz ljubavi'”, rekli su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otmice i prisile na udaju i prelazak na islam pod prijetnjom oružjem

Stručnjaci su istaknuli konkretne slučajeve prisilnog prelaska na religiju. Primjerice slučaj Mishale Rasheeda — mlade djevojke koja je oteta uz prijetnju oružjem iz svog doma dok se pripremala za školu 2022. Rasheed je bila seksualno napadnuta, prisilno preobraćena na islam i prisiljena udati se za svog otmičara.

Izvješće Svjetskog sindhi kongresa (WSC) iz 2023. također je primijetilo nedostatak pomoći policije i pravosudnog sustava za zlostavljane djevojke.

Tijekom suda ili suđenja suci su često pod snažnim utjecajem islamskih vjerskih skupina ili pojedinaca koji zagovaraju prelazak hinduističkih djevojaka na islam. Vrlo često policajci i članovi porote imaju osobne veze s utjecajnim islamskim skupinama koje ih uvjeravaju da primjenjuju šerijatsko pravo tijekom suđenja. Štoviše, sudnice su obično pune pojedinaca koji uzvikuju slogane koji zagovaraju islamska načela kao i prisilni prelazak žrtava na islam.

Situacija u zemlji nastavlja se pogoršavati jer su vladine reakcije i akcije minimalne. Islamske skupine također sprječavaju provedbu zakona koje je donijela Nacionalna skupština Pakistana i pokrajina poput Sindha. Nadalje, zbog utjecajnog položaja islamističkih skupina, političke stranke u zemlji obično nisu bile voljne pokrenuti to pitanje unutar parlamenta. Nedostatak mjera koje poduzimaju pakistanske vlasti za potporu manjinama općenito je ostavio vjerske manjine, bez obzira na njihov spol, nezaštićenima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nigerija: Na Badnju večer islamisti ubili 140 kršćana među kojima i djecu, a svijet o svemu šuti

Dovoljno je da je djevojčica imala prvu menstruaciju da bi prisilni brak bio valjan

U Zajedničkom prijedlogu rezolucije iz 2021., zastupnici Europskog parlamenta (MEP) izjavili su da su ”otmice, prisilno prelaženje na islam, silovanje te prisilni brak ostali neposredna prijetnja za žene i djecu vjerskih manjina u 2020. Posebno za onu iz hinduizma i kršćanstva”. Silvia Sardone, europarlamentarka, također je skrenula pažnju parlamenta na ovo pitanje 2020. godine.

Iako Sindh Child Marriage Restraint Act zabranjuje brak mlađima od 18 godina, sud u Pakistanu presudio je da je prisilna otmica, prelazak na islam i vjenčanje Hume Younus, 14-godišnje kršćanke iz Karachija, valjano. Suci su presudili da je prema šerijatskom zakonu, čak i ako je Huma bila maloljetna, brak između nje i njenog otmičara Abdula Jabbara valjan jer je već imala svoj prvi menstrualni ciklus.

Hoće li Europska komisija poduzeti određene radnje da zaštiti žene i djecu u Pakistanu?

Sve je veća zabrinutost u vezi s progonom kršćana u Pakistanu i sve većim nasiljem nad ženama i djevojčicama. Stoga se zastupnik Sardone upitao hoće li EU Komisija razmotriti suspenziju pakistanskog GSP+ mehanizma u svjetlu ponovljenih kršenja međunarodnih konvencija? Pokriva li pakistanska GSP+ tablica rezultate prava djeteta? Koje radnje Komisija može poduzeti da vrati Humu Younus u njezin kršćanski dom i zaštiti druge djevojke u budućnosti?

Prošle godine je, nakon spominjanja alarmantne situacije s ljudskim pravima, tekuće ekonomske krize i trajne političke nestabilnosti u Pakistanu, drugi zastupnik u Europskom parlamentu, Peter van Dalen u ime Kluba zastupnika EPP-a (Europske pučke stranke), postavio isto pitanje. ”Smatra li Komisija da bi Pakistan trebao ispunjavati uvjete za nastavak korištenja programa GSP+ nakon 2023.?” U međuvremenu, Pakistan je na sedmom mjestu na Svjetskoj listi za promatranje otvorenih vrata 2024., koja prati progon kršćana na globalnoj razini.

Unatoč nečuvenom stanju ljudskih prava u Pakistanu, Europski parlament je u listopadu 2023. izglasao produljenje trenutnog GSP-a za još četiri godine (do 2027.) za zemlje u razvoju, uključujući Pakistan. EU ostaje drugi najveći trgovinski partner Pakistana. Nažalost, Europska komisija — svojom trgovinom s Pakistanom i svojom šutnjom o pakistanskim zločinima — ne samo da omogućuje ovu kulturu užasnog zlostavljanja nemuslimanske djece i žena od strane muslimanskih muškaraca, nego također izvozi istu destruktivnu kulturu u Europu kroz muslimanske masovne migracije.

>Francuska: 4 od 10 muslimanskih učenika ne osuđuje islamistički atentat na profesora

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.