Ukidanje smrtne kazne: ‘Ako država koristi život ljudskog bića za odvraćanje ili osvetu – pojedinac postaje sredstvo političkih ciljeva’

Foto: Public Domain Pictures

Stručnjaci i ministri vanjskih poslova, političari i crkveni dostojanstvenici okupili su se kako bi se upustili u bitku za ukidanje smrtne kazne diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nedjelju je papa Franjo opet pozvao na ukidanje smrtne kazne, skrećući pozornost na konferenciju o ovom pitanju koja je održana u ponedjeljak, pod nazivom „Svijet bez smrtne kazne“. Organizirala ju je katolička laička Zajednica Sant’Egidio.
ZENIT je bio na 9. međunarodnom kongresu ministara pravosuđa održanom u Zastupničkom domu talijanskog parlamenta u Rimu.

Zahvala papi Franji

Predsjednik Zajednice Sant’Egidio, Marco Impagliazzo, započeo je zahvalivši Svetom Ocu za njegov snažan poziv u nedjelju da se ukine smrtna kazna te je puštena video snimka Franjinih riječi, koje su pozdravljene velikim pljeskom svih prisutnih, uključujući razne ministre i veleposlanike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi od ministara i veleposlanika zahvalili su papi Franji za to što je pružio vodstvo u ovom pitanju.

Ministar pravosuđa i kaznenih ustanova u Južnoj Africi, Michael Masulha, posebno mu je zahvalio što pomaže „da se svijet usmjeri dalje od ove prakse koja negira ljudska prava i da se radi na iskazivanju milosrđa i čovječnosti.“ Također je hvalio Sant’ Egidio za njihov „neumorni aktivizam“ za ukidanje smrtne kazne.

U svojoj je intervenciji također govorio o vlastitim iskustvima u svom narodu, naglašavajući kako ni kada su imali najliberalniju politiku smrtne kazne zločini se nisu smanjili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kardinal Reinhard Marx, nadbiskup Münicha i predsjednik takozvanog C9, papinog posebnog savjetodavnog vijeća, naglasio je kako su „jasne“ i „uporne“ bile papine poruke o smrtnoj kazni. Također se prisjetio kako je papa jasno objasnio svoje protivljenje smrtnoj kazni tijekom svog apostolskog posjeta Sjedinjenim Državama u rujnu, ponovo potvrđujući svoje uvjerenje da treba braniti svaki život od začeća do prirodne smrti.

Njemački kardinal također je primijetio slično stajalište koje su zauzeli Franjini prethodnici, naglašavajući događaje za vrijeme Ivana Pavla II. u borbi protiv smrtne kazne, koji su se nastavili tijekom pontifikata Benedikta XVI.

Jean- Louis Ville, voditelj Jedinice Europske komisije za rod i ljudska prava te Privremene uprave za ljudski razvoj i migracije, rekao je, „Europska je unija na prvoj crti borbe za ukidanje smrtne kazne u cijelom svijetu.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Sve države članice Europske unije snažno se protive smrtnoj kazni u svim okolnostima,“ naglasio je, „i u ratu i u miru.“

Zašto kršenje prava?

Peter Huber, sudac njemačkog Ustavnog suda, ponovio je kako je smrtna kazna nepravedna, ali je rekao da želi objasniti što je čini istinski nepravednom.

„Što čini smrtnu kaznu kršenjem ljudskog dostojanstva? ” objasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Huber je potom objasnio okupljenima kako u kaznenom zakonu postoje tri cilja za određivanje sankcija za zločin.
Prvi je cilj, rekao je, poučiti osobu i utjecati na osobu da postane bolja. Drugi je, naglasio je „opća prevencija“ kojom se nastoji odvratiti ljude od zločina. Treća je, dodao je, „odmazda“ te traži neku vrstu osvete.

Potom je upitao kojoj bi kategoriji pripadala smrtna kazna te zaključio da to mogu biti jedino kategorije odvraćanja i osvete.
„Ako država koristi život ljudskog bića za odvraćanje ili osvetu, tada to ponižava pojedinca koji postaje predmetom državne politike“ i „sredstvom političkih ciljeva.“

Predsjednik Povjerenstva za društvena pitanja talijanskog Zastupničkog doma, Mario Marazziti, izrazio je svoje zadovoljstvo što ovo dugo putovanje prema ukidanju smrtne kazne sada postaje ostvarivo.

Također je ustvrdio da izbor riječi kada se govori o smrtnoj kazni pokazuje sram koji još uvijek osjećaju oni koji provode ovaj čin, jer o smrtnoj kazni govore kao o „smaknućima“, umjesto o „ubojstvu.“

I drugi iz zemalja koje su za ukidanje smrtne kazne te iz onih koje se tome protive raspravljali su o situaciji u svojim zemljama, objašnjavajući koji su problemi sa smrtnom kaznom, zašto je neučinkovita i zašto ju je važno eliminirati.

Među ostalima koji su se uključili bili su talijanski ministar pravosuđa i čuvar pečata, Andrea Orlando; prvi talijanski predsjednik Vrhovnog kasacijskog suda, Giovanni Sanzio; posebni savjetnik generalne tajnice Međunarodne organizacije za Frankofoniju, Jacques Bilodeau; ministar pravosuđa Ruande, Johnston Busingye; ministar pravosuđa i budističkog nauka Šri Lanke, Wiljeyadasa Rajapakshe; Tanny Taher iz Zajednice Sant’Egidio u Indoneziji; ministar pravosuđa Kambodže te ministar pravosuđa i državni odvjetnik Sierra Leonea, Joseph Fitzgerald Kamara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.