UN bjesni na Nigeriju zbog radikalnih kazni za silovatelje djece – zašto to nije problem u Kini?

registru počinitelja
Foto: GettyImages

UN su vrlo ljuti na nigerijsku pokrajinu Kaduna koja je donijela odluku o smrtnoj kazni za silovatelje djece mlađe od 14 godina. Istovremeno, Kina godišnje izvrši više tisuća smrtnih kazni bez kritika iz UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijesna Michelle Bachelet, visoka povjerenica Ujedinjenih nacija za ljudska prava, osudila je planove Nigerije za kastriranje silovatelja i pogubljenje silovatelje djece, osuđujući ih kao “drakonske”.

Guverner nigerijske države Kaduna prije dva mjeseca potpisao je zakon u kojem se kaže da će muškarci osuđeni za silovanje biti podvrgnuti kirurškoj kastraciji, a ljudi koji će biti proglašeni krivima za silovanje djeteta mlađeg od 14 godina bit će pogubljeni, izvještava Breitbart News.

Michele Bachelet, bivša predsjednica Čilea, izrazila bijes zbog prijedloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Koliko god bilo primamljivo izricati drakonske kazne onima koji provode takva čudovišna djela, ne smijemo si dopustiti da počinimo daljnja kršenja”, rekla je visoka povjerenica UN-a.

 

Na drugoj strani, osim povremenih preporuka za ukidanjem smrtnih kazni, Kina se nikada nije suočila s tako teškim optužbama od strane UN-a kao Nigerija koja planira uvesti smrtne kazne za silovatelje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema dostupnim neslužbenim podacima u Kini se godišnje izvrši oko 1.000 smrtnih kazni, a mnogi tvrde i više. Svjetski mediji navode da je čak i većina Kineza čvrsto “za” smrtne kazne. U Kini možete smrtnu kaznu dobiti ako nekoga ubijete, ali i zbog novčanih malverzacija, šverca, droge, mita i korupcije. Tako je poznato da je već četvero Kanađana u Kini osuđeno na smrtne kazne zbog poslova s drogom, kao i državljani Australije i drugih zapadnih zemalja.

Postoji čak 46 kaznenih djela u Kini za koje je predviđena smrtna kazna. Prva tri su ubojstvo, pljačka i kaznena djela povezana s drogom.

Dakle, Kina osuđuje ljude na smrtne kazne i zbog manje monstruoznih djela nego je silovanje djece.

“U potpunosti je nemoguće doći do točnih brojki koje bi pokazale smanjuje li se ili povećava broj egzekucija u Kini, unatoč tvrdnjama kineskih vlasti da se broj smanjuje“, rekao je svojevremno Nicholas Bequelin, regionalni direktor za AI za istočnu Aziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.