Većinski katolička Argentina legalizirala pobačaj

epa08910763 Demonstrators celebrate after Senators voted in favor of the legalization of abortion, outside the Senate, in Buenos Aires, Argentina, 29 December 2020. While the rest of the world exhaustedly counts the hours for the atypical 2020 to end, Argentina is on the streets on 29 December awaiting the result of the vote in the Senate on the abortion law: one of the most important days of the year for the southern country is the penultimate. It will also be the penultimate, since thousands of attendees are expected to hold a vigil in the Plaza del Congreso during the early morning while the parliamentary discussion drags on until a decision is finally known, in the early hours of 30 December. EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

Nakon burne rasprave koja je trajala do srijede navečer, argentinski senat glasao je u 4:00 ujutro o odobravanju zakonodavstva kojim se legalizira pobačaj kroz prvih 14 tjedana trudnoće. Tisuće pro-life aktivista ispred zgrade je čekalo rezultat. Najava je, kad je stigla, bila porazna. Mnogi su jecali od tuge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoštvo okupljenih pristaša pobačaja također je čekalo, odjeveni u zeleno. Kad su rezultati objavljeni – 38-29 uz jedan suzdržan glas – pristaše pobačaja počeli su neobuzdano slaviti. Djeca bi konačno mogla biti legalno pobačena u Argentini.

Kongres je odobrio zakon ranije ovog mjeseca, a ovo je već deveti put da su zagovornici pobačaja pokušali legalizirati pobačaj u Argentini. U 2018. godini, predloženi zakon o pobačaju pokazao je osobe koje podržavaju život u cijeloj zemlji i na kontinentu. Milijuni su se pridružili pokretu Plavi val, s više od četiri milijuna koji su marširali u Argentini u znak prosvjeda protiv legalizacije, piše Life Site News.

Mnoge su pro-life osobe sinoć očekivale tijesnu pobjedu, a katoličko svećenstvo pozvalo je političare da odbiju zakon. Snažna većina – gotovo 70 posto – Argentinaca ne podržava pobačaj, a evangelici su nastupili uz bok katolicima kako bi zaustavili prijedlog. Predsjednik Alberto Fernandez, koji je na čelu argentinske lijeve koalicijske vlade, već je dugo obećavao da će na sve načine raditi na tome da ubrza legalizaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Argentinski pokret Plavi val sada se okuplja kako bi reagirao. Jedan govornik, obraćajući se ožalošćenima s improvizirane pozornice, obećao je da će se boriti dalje: „Svjedoci smo poraza života. Ali naša se uvjerenja ne mijenjaju.” Pro-life aktivistica Sara de Avellaneda rekla je za novine Clarin da će se borba protiv pobačaja nastaviti: „Došla sam jer sam morala biti ovdje. Nismo nevidljivi. Nije sve zelena plima. Ovaj je zakon protuustavan i njegova provedba neće biti laka. ”

Mračan je dan za najugroženiju djecu Argentine, a vriskovi radosti koji su uslijedili nakon izglasavanja zakona bili su grozan uvid u trajni kolaps dragocjenih kulturnih vrijednosti.

“Učinile smo to, sestre. Stvaramo povijest. Nema riječi za ovaj trenutak, prolazi nam kroz tijelo i dušu”, tvitala je Monica Macha, zastupnica u vladajućoj lijevoj koaliciji predsjednika Alberta Fernandeza koji je podržao zakon. Te riječi prenio je Reuters u svojem naslovu. Ali, kako je primijetio Charles Camosy, „nacrt zakona pogurali su muški ministar zdravstva i muški predsjednik koji je snažno vodio kampanju protiv prenatalne pravde. Argentinke su većinom bile protiv ovog zakona.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihova predanost zaštiti ljudskog života bit će tim važnija u danima koji slijede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.