(VIDEO) Ratni zločinac Šešelj zatražio od Mehanizma u Den Haagu pravo da se žali na presudu

Foto: fah

Predsjednik SRS-a i zastupnik u Skupštini Srbije Vojislav Šešelj, osuđen u Den Haagu na 10 godina zatvora za ratne zločine, uputio je u utorak zahtjev predsjedniku Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) da mu se omogući ulaganje žalbe i odredi rok za najavu žalbe na osuđujuću presudu, objavili su beogradski mediji pozivajući se na MICT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, za ratne zločine tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH Vojislav Šešelj je u travnju ove godine pravomoćnom presudom Mehanizma za međunarodne kaznene sudove, nasljednika Haškog suda, osuđen na samo 10 godina zatvora. Šešelj nije bio prisutan na izricanju presude, a i nakon presude ostao je na slobodi jer mu je sud priznao vrijeme provedeno u pritvoru kao odsluženje kazne.

Osuđen je zbog poticanja na progon, deportaciju, nehumana djela, zločine protiv čovječnosti i za progon Hrvata, nakon što je prethodno u lipnju 2016. godine, prvostupanjskom presudom, oslobođen po svim točkama optužnice. Šešelj je proveo 12 godina u pritvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Šešelj kriv za deportacije vojvođanskih Hrvata, osuđen na deset godina, ali zatvorsku kaznu već je odslužio

Na suđenju Šešelju, koje je započelo 2007., tužiteljstvo je izvelo 72 svjedoka kako bi dokazalo da je Šešelj poticao na progon, etničko čišćenje i ubojstva. Tužitelji su kao svjedoke izveli brojne žrtve, uključujući preživjele masakra na Ovčari i u Voćinu u kojem su sudjelovali Šešeljevi dobrovoljci. Svjedočili su i prognani Hrvati iz vojvođanskog mjesta Hrtkovci.

> U Haagu žalbena rasprava o presudi Šešelju- hoće li jedan od organizatora i poticatelja krvave velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH biti osuđen?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz govore mržnje kojima je dehumanzirao pripadnike drugih naroda Šešelj je organizirao 30.000 dobrovoljaca, koje je poslao u Hrvatsku i BiH gdje su činili zločine na području Vukovara, Zvornika, Sarajeva, Mostara, Nevesinja i Hrtkovaca.

Žalbu na pravomoćnu presudu nije ni moguće uložiti?

U Šešeljevu podnesku upućenom Mehanizmu navodi se da je nakon što je tužiteljstvo MICT-a uložilo žalbu na oslobađujuću presudu, Žalbeno vijeće imalo samo dvije mogućnosti – potvrditi presudu ili je ukinuti, a predmet vratiti na prvostupanjsko suđenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Profesor Derenčinović: Presuda Šešelju neslavna je epizoda haškog suda čiji rad je bio neuspješni eksperiment

“Mehanizam je mimo svih pravila preinačio prvostupanjsku oslobađajuću presudu Šešelju, proglasio ga krivim za jedan dio optužbe i izrekao mu kaznu od 10 godina, koju je on već izdržao u neprimjereno dugom pritvoru”, prenijela je agencija Tanjug navode iz podneska.

U njemu se ocjenjuje da je Šešelju uskraćeno pravo da sudjeluje u drugostupanjskom postupku i on podneskom zahtijeva pravo na ulaganje žalbe na osuđujuću presudu.

Kako se navodi, cilj Žalbenog vijeća bio je “da ‘pokrije’ dugogodišnji Šešeljev pritvor u Haškom tribunalu”, a preinakom oslobađajuće presude u osuđujuću, kako je ocijenjeno, napravljen je presedan, prenijela je agencija Tanjug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To što je Žalbeno vijeće željelo pokriti Šešeljev pritvor nije i ne može biti pravni argument za izricanje protuzakonite presude”, zaključuje se u podnesku.

Vojislav Šešelj ocijenio je u travnju presudu kojom je osuđen na 10 godina zatvora “skandaloznom” i najavio žalbu, niječući optužbe da je bilo “sustavnog i rasprostranjenog napada” na Hrvate u Hrtkovcima za što je osuđen u Den Haagu.

Po pravilima MICT-a, pravnog sljednika ICTY-a, nije moguće uložiti žalbu na presudu koju je izreklo Žalbeno vijeće, poslije žalbenog postupka koji je uslijedio nakon prvostupanjske oslobađajuće presude koju je Šešelju izrekao ICTY, prenosi N1.

> Tko je Veselin Šljivančanin, odgovoran za pokolj na Ovčari, a u Hagu osuđen na 10 godina?

Zahtjev za reviziju sudskog postupka moguće je podnijeti jedino u slučaju pronalaska novog dokaza, koji nije bio poznat niti dostupan tijekom sudskog procesa, a zbog kojega bi mogla biti promijenjena konačna odluka suda.
Tijekom postojanja Haškog suda ovaj je pravni lijek upotrijebljen u slučaju presuda majoru JNA Veselinu Šljivančaninu, odgovornom za pokolj na Ovčari, kojom mu je kazna izrečena pravomoćnm presudom umanjena sa 17 na 10 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.