Vođe dviju Koreja: prijestolonasljednik i prognanik

Foto: fah Montaža: narod.hr

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un i južnokorejski predsjednik Moon Jae-in, koji će se u petak naći na povijesnom summitu u graničnoj demilitariziranoj zoni, do političkog su vrha stigli putevima koji su različiti koliko i njihove države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Život u luksuzu
Rani dani Kim Jong Una obavijeni su velom tajne, toliko da mu se čak ne zna niti datum rođenja. A to je svojevrsna tradicija u misterioznoj dinastiji Kim jer postoje različite teorije o tome i gdje i kada rođen njegov otac i prethodnik na vlasti Kim Jong Il.

Ali zna se da je mladi Kim odrastao i živio u luksuzu.

On je plod trećeg braka svoga oca, s pokojnom korejskom plesačicom Ko Yong Hui koja je rođena u Japanu. Školovao se Švicarskoj gdje su se za njega brinuli njegovi ujna i ujak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djelatnici škole i prijatelji, koji navodno nisu znali da je Kim dio vladajuće sjevernokorejske obitelji, sjećaju ga se kao sramežljivog dečka koji je volio skijanje, glumačkog majstora borilačkih vještina Jean-Claude Van Dammea i košarku, piše AFP.

Da će postati sjevernokorejski čelnik znao je od svog osmog rođendana kada je dobio generalsku uniformu, a pred njim se postrojio vojni vrh.

No Kim, danas u svojim tridesetima, javnosti je postao poznat tek 2008. kad je njegov otac doživio moždani udar, a Pjongjang se pripremao na drugu promjenu vlasti u vladajućoj dinastiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlast je naslijedio 2011., a isprva su ga smatrali neiskusnim, ranjivim i podložnim manipuliranjem. Autoritet je, međutim, defintivno nametnuo dvije godine poslije kada je zbog izdaje smaknuo svoj utjecajnog tetka i mentora Jang Song Thaeka.

Vjeruje se i kako sjevernokorejski lider stoji iza dramatičnog ubojstva svoga polubrata u egzilu Kim Jong Nama koji je prošle godine umoren zabranjenim nervnim otrovom u zračnoj luci u Maleziji.

Kim je preuzeo frizuru, ponašanje, govornički stil te čak i rukopis svog djeda. Kolaju i nagađanja da je posegnuo i za plastičnim operacijama kako bi mu bio sličniji, piše dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali je na međunarodnoj sceni Kim i dalje nepoznat. Iznenađujući posjet savezničkom Pekingu prošlog mjeseca kad je izrazio poštovanje kineskom predsjedniku Xi Jinpingu njegovo je prvo putovanje otkad je stupio na vlast.

Političari mu nisu dolazili u goste u Pjongjang, ali je zato ondje bio njegov košarkaški idola Dennis Rodman.

Izbjegličko dijete
Južnokorejski predsjednik Moon dijete je Sjevernokorejaca koji su u Južnu Koreju pobjegli tijekom Korejskog rata.

Njegovi roditelji rođeni su u malenom selu Hungnamu, te su krajem 1950-ih bili među 100 tisuća civila koji su pobjegli na jug u sklopu evakuacije nazvane po tom selu, inače jedne od najvećih američkih akcija spašavanja civila u Korejskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moona je majka rodila u izbjegličkom kampu u južnom priobalnom gradu Geojeu, a kao mladić studirao je pravo u Seulu. Vojsku je služio kao pripadnik specijalnih snaga. Njegov viskoobrazovan no povučen otac pratio je društvena pitanja i čitao književni časopis popularan kod tadašnje inteligencije, no nije bio uspješan na gospodarskom planu, zbog čega je nagomilao dugove i obolio od depresije, piše AFP.

“Čak i kada je otvorio malen dućan, to je bilo na lokaciji za koju su svi rekli da neće biti uspješna. Uvijek je bio takav”, napisao je Moon u svojoj autobiografiji. Za obitelj je brinula majka, piljarica, a ovisili su i o donacijama katoličkih časnih sestara. Južnokorejski čelnik se zbog toga i danas smatra katolikom.

Otac mu je preminuo 1978. 58. godini. “Patio je cijeli život kao izbjeglica i kasnije u siromaštvu. Od mene je imao tolika očekivanja, no nije svjedočio mom uspjehu. To mi je slomilo srce i osjećao sam veliku grižnju savjesti”, napisao je kasnije Moon.

Ali je naslijedio očev akademski duh i društvenu osjetljivost – postao je odvjetnik, a tijekom diktature Park Chung-heeja koja je trajala do 1979. djelovao je kao aktivist za ljudska prava.

Politički se počeo uspinjati kada ga je liberalni predsjednik Roh Moo-hyun imenovao svojim posebnim pomoćnikom 2003. godine.

Predsjednikom države postao je prošle godine jer se činio kao najsigurniji izbor nakon korupcijskog skandala koji je “potopio” njegovu konzervativnu prethodnicu Park Geun Hye, od koje je izgubio na izborima 2012., piše dpa.

Neke zabrinjava da je Moon previše popustljiv prema Sjevernoj Koreji, posebice nakon što je s velikim entuzijazmom prigrlio izmijenjenu verziju tzv. “sunčane” politike približavanja sjevernom susjedu koju su promicali bivši predsjednik i dobitnik Nobelove nagrade za mir Kim Dae Jung i njegov nasljednik Roh Moo Hyun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.