Vojni analitičar: Hamas je zaslužan za humanitarnu krizu u Gazi, civilne institucije je pretvorio u vojne objekte

Ogorec
Foto: Fah, snimka zaslona/ Montaža: Narod.hr

Vojni analitičar Marinko Ogorec u N1 Studiju se osvrnuo na sukob Izraela i Hamasa, odnosno, veto koje su Sjedinjene Američke Države postavile u Ujedinjenim narodima pa tako spriječile prekid vatre u Gazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ogorec tvrdi da je Hamas zaslužan za humanitarnu krizu u Gazi jer je civilne institucije pretvorio u vojne objekte, ne poštujući na taj način međunarodno ratno pravo.

Možda će vas zanimati

Izraelci objavili video i kartu: Ovo su Hamasove utvrde kraj bolnica, škola..

”Dok svijet vidi naselja sa školama, bolnicama, dječjim igralištima i džamijama, Hamas vidi priliku koju može iskoristiti”

Kolateralne žrtve kao posljedica Izraelskih napada

Ogorec kaže da je Netanyahu je znao da će doći do veta i to je bilo razumljivo. ”Kako će se sve razvijati, vidjet ćemo. Odnosno, već gledamo, Izrael nastavlja s vojnim aktivnostima u Gazi. Prošao je preko nje, osvojio ju je i ide dalje”, kazao je Ogorec.

Više nema kutka teritorija Gaze, a da je siguran za civile. ”Tako nešto je razumljivo. Kad se počne jedna takva aktivnost, što su Izraelci očekivali, borbeni dio stanovništva pokušava se povući s neborbenim. No, izrazito je teško istovremeno paziti na eventualne sukobe s Hamasom i pritom paziti da bude što manje kolaterlanih žrtava”, kaže Ogorec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Po broju stradalih civila kroz nešto više od dva mjeseca jasno je da Izraelu baš i ne uspijeva izbjeći kolateralne žrtve. Također, Hamas prijeti ubojstvom talaca”, kaže Ogorec.

Katar i Egipat razočarani su događanjima

”Već sad se može postaviti pitanje koliko ih je uopće ostalo živo. Na koji su način zbrinuti, gdje se nalaze… Cijeli je niz otvorenih pitanja. Uvijek postoji mogućnost otvaranja pregovaračke komponente, ali nisam siguran u to. Bojim se da je to situacija u kojoj se nastavlja ratna opcija pa nisam siguran da će biti novih pregovora u tom segmentu.”

Katar i Egipat razočarani su događanjima, prvenstveno jer su bili posrednici primirja. ”Bilo je naznaka da će se primirje održati, ali nije i imamo što imamo – ratna opcija. Velik je broj kolateralnih žrtava u pokušaju uništenja Hamasa”, naglasio je vojni analitičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prijeti nam nova izbjeglička kriza, a Jordan i Egipat ne žele primati izbjeglice. Zašto je tomu tako?

Hamas je civilne institucije pretvorio u vojne objekte

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava na velike probleme s kojima se suočavaju preživjeli civili. ”Situacija je dramatična i katastrofalna na tom prostoru, a bit će još i gora. Ne postoji infrastruktura, humanitarna pomoć je otežana. ”Hamas je u velikoj mjeri zaslužan za tako nešto jer je civilne institucije pretvorio u vojne objekte, što je nedopustivo”, kaže Ogorec.

”Hamas ne poštuje međunarodno ratno pravo. Nažalost, skrivanje iza vlastitog stanovništva je katastrofa i to je dodatni ratni zločin”, ističe Marinko Ogorec i na kraju dodaje da nije ništa čudno što se sad narod okreće protiv Hamasa.

Možda će vas zanimati

Izrael objavio nove snimke: Hamas je u bolnici držao taoce?

Izrael je ponovio optužbe na račun Hamasa zbog postupaka u bolnici Al Shifa u Gazi, tvrdeći da su pripadnici Hamasa pogubili zarobljenog izraelskog vojnika te da ondje drže dva taoca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.