Vojvođanski novinari: u Srbiji apsolutno postoji cenzura

Predsjednik Neovisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Dinko Gruhonjić je ocijenio da u Srbiji “apsolutno postoji cenzura”, prenosi u srijedu Radiotelevizija Vojvodine (RTV), što je u suprotnosti s tvrdnjama srbijanskoga premijera Aleksandra Vučića koji tvrdi kako “nitko može dokazati da je u Srbiji bilo cenzure”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neki mediji su izvijestili o cenzuri pojedinih portala i zato je sve stiglo do OESS-a i međunarodne zajednice koja sada reagira”, rekao u emisiji “Jedan na jedan” RTV-a predsjednik NDNV-a Dinko Gruhonjić.

On je naveo da “medijska cenzura u Srbiji apsolutno postoji, samo je pitanje koji ćemo eufemizam koristiti”, kao i da je u posljednje vrijeme “u Srbiji popularan eufemizam autocenzura, jer novinari najčešće sami prekrajaju svoje tekstove da se na bilo koji način ne bi zamjerili aktualnoj vlasti”.

Govoreći o eventualnoj ulozi srbijanskog premijera Vučića u svemu tome, Gruhonjić je rekao da ne zna premijera niti jedne države, koja je slična po demokratskim kapacitetima, koji bi priznao da on ili njegova stranka sudjeluju u cenzuri. “Ove zime, tijekom snježnih nanosa na autocesti javnost je mogla vidjeti satirični video čiji se autor rugao premijeru. Taj je video međutim ubrzo skinut s YouTube-a i pri tome se šef premijerovog internetskog tima hvalio da su to oni uradili. Video je vraćen tek kada je netko shvatio da se svaka cenzura na internetu vraća kao bumerang”, rekao je Gruhonjić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U povodu javne debate o cenzuri sadržaja pojedinih internet portala koji kritički pišu o aktualnoj vlasti, predsjednik NDNV-a je upozorio da je ova pojava jako opasna i da može predstavljati veliku smetnju Srbiji tijekom pregovora o pristupanju Europskoj uniji.

Predstavnica OESS-a za slobodu medija Dunja Mijatović izrazila je koncem svibnja zabrinutost zbog cenzure sadržaja na internetu u Srbiji i pozvala srbijanske vlasti da njeguju necenzuriranu raspravu o pitanjima od javnog interesa.

Prema priopćenju OESS-a, taj trend je postao zabrinjavajući tijekom poplava u Srbiji kada su portali i online sadržaji bili blokirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Duboko sam zabrinuta zbog navoda da su stranice i online sadržaji blokirani. To je jasno kršenje prava na slobodu izražavanja. Online sadržaj protumačen kao kritički prema vlastima uklonjen je s nekoliko sajtova u Srbiji”, navela je Mijatović u priopćenju.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je u utorak na konferenciji za novinare “da je ponosan što nitko ne može dokazati da je u Srbiji tijekom izvanredne situacije izazvane poplavama bilo medijske cenzure”.

“Kad su optužbe OESS-a u pitanju moram prvo reći da sam ozbiljan čovjek i da sam ih šest puta pitao kakve dokaze imaju o cenzuriranju sajtova nekoliko medija. Šest puta su mi odgovorili: u pravu ste, nema dokaza za takve tvrdnje”, rekao je Vučić novinarima tumačeći da je do reakcije predstavnice OESS-a došlo zbog toga što su je neki domaći izvori, po njegovu mišljenju, obmanjivali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Vučićeva pisma OESS-u i zahtjeva za isprikom, na Twitteru se oglasila i dužnosnica OESS-a za slobodu medija Dunja Mijatović navodeći da je s Vučićem u međuvremenu razgovarala i dobila uvjeravanja kako će se osobno on i njegova vlada pozabaviti pitanjem blokiranja portala, tekstova i komentara na internetu.

Vučić je također, govoreći u utorak na tiskovnoj konferenciji o slučaju mogućeg plagiranja doktorata ministra unutarnjih poslova Nebojše Stefanovića, potvrdio kako je istragom ustanovljeno da je stranica portala Peščanik, koji je objavio sumnje u plagijat, bila “napadnuta s dvije adrese” ali da taj napad “nema nikakve veze s državom” naglasivši kako će država sve takve slučajeve ispitati i objelodaniti tko stoji iza njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.