Vrhovni sud SAD-a: Rođeni u Jeruzalemu, ne u Izraelu

Američki Vrhovni sud u ponedjeljak je ukinuo zakon koji bi dopustio američkim državljanima rođenim u Jeruzalemu da imaju Izrael naveden ka putovnici kao zemlju svojega rođenja, rekavši kako zadire u isključive ovlasti predsjednika da prizna strane vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Administracija predsjednika Baracka Obame navodila je kako bi ukoliko bi se zakon provodio prouzročio “nenadoknadivu štetu” mogućnosti Amerike da utječe na mirovni proces u regiji i preokrenuti dugogodišnju američku politiku nepriznavanja Jeruzalema kao dijela Izraela.

Odluka je bila očekivana. Slučaj potječe iz 2002. kada predsjednik George W. Bush nije odobrio zakon Kongresa kojim se američkom građaninu rođenom u Jeruzalemu dopušta da u putovnici ima upisan naziv države Izraela.

Rasprava je održana 3. studenoga 2014. Nakon više od sedam mjeseci suđenja, najviši sud u zemlji je na kraju presudio o tom “osjetljivom pitanju” Jeruzalema koje je bilo predmet duela između izvršne i zakonodavne vlasti jer je “sadašnji pravni i međunarodni status (svetoga grada) među najsloženijim i najtežim u vanjskoj politici”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

State Department koji uime američke administracije izdaje putovnice, zadovoljio se time da ime svetoga grada navede kao mjesto rođenja u putovnici Menachem Zivotofskog, dječaka rođena 2002. u Jeruzalemu. No njegovi američki roditelji htjeli su da na osobnom dokumentu bude upisano “Izrael”.

Savezni zakon im je davao za pravo, ali predsjednik George W. Bush koji ga je 2002. potpisao, nije odobrio odlomak u kojemu je stajalo da je sveti grad prijestolnica židovske države, ocijenivši to “nedopuštenim upletanjem u ustavne ovlasti predsjednika da vodi vanjsku politiku zemlje”.

Međunarodna zajednica i Sjedinjene Države poštuju strogu neutralnost u ovom sporu koji već desetljećima traje između Izraelaca i Palestinaca, koji polažu pravo na suverenitet nad Jeruzalemom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savezni zakon iz 2002. “zadire u stalnu odluku izvršne vlasti da ne prizna (suverenitet) kada je riječ o Jeruzalemu”, dodaje vrhovni sud ocijenivši da je tekst protuustavan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.