Zaštita od zatopljenja 2050. od 250 do 500 milijardi dolara

Troškovi zaštite stanovništva zemalja u razvoju od opasnosti izazvanih klimatskim zatopljenjem mogli bi iznositi između 250 i 500 milijardi dolara godišnje 2050., prema izvješću Ujedinjenih naroda objavljenom u petak u Limi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta nova procjena, koja uključuje sve zemlje u razvoju, kreće od načela da će međunarodna zajednica uspjeti ograničiti povišenje globalne temperature na 2 stupnja C u odnosu na predindustrijsko doba.

Procjena je viša od prethodne koja se kretala između 70 i 100 milijardi dolara, navodi Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP).

Troškovi povezani s prilagođavanjem bi mogli iznositi 150 milijardi dolara godišnje između 2025. i 2030. i između 250 i 500 milijardi 2050., objavljuje UNEP u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su svjetski čelnici okupljeni u Limi na novoj odlučnoj etapi usmjerenoj potpisivanju svjetskog sporazuma o klimatskim promjenama, to izvješće naglašava važnost predviđanja detaljnih planova u pogledu prilagođavanja, objasnio je Achim Steiner, izvršni direktor UNEP-a.

“Posljedice su posebice zabrinjavajuće za manje razvijene zemlje, čije financije namijenjene razvoju moraju biti preusmjerene za financiranje mjera prilagođavanja”, dodao je taj dužnosnik UN-a.

Akcije prilagođavanje su usmjerene na zaštitu stanovništva i infrastruktura od utjecaja klimatskih promjena poput povišenja razine oceana i učestalih poplava i suša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Financiranje tih akcija, kao i akcija smanjenja plina s učinkom staklenika, najteža su pitanja u pregovorima.

Zemlje juga traže od sjevera da poštuje obećanje o 100 milijardi dolara godišnje pomoći do 2020. i zahtijevaju da budući sporazum, koji će se primjenjivati od 2020., obveže razvijene zemlje u pogledu financiranja koje će jamčiti zemljama u razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.