Znate li što znači ovaj znak?

Simbol na slici je slovo “NUN” arapske abecede, a predstavlja početak od imenice “Nazarećanin”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njime su ekstremisti okupljeni oko islamističke skupine ISIS sredinom srpnja 2014. god. u iračkom gradu Mosulu označili kuće kršćana i njihove poslovne prostore, a kao upozorenje da ih čeka smrt ukoliko ne prijeđu na islam, napuste svoju kuću ili ne plate porez – samo zato jer su kršćani.

Na takav je način praktički nestalo kršćana u tom gradu, odnosno izbjeglo ih je ili ubijeno više od milijun, a ostalo tek 20-tak obitelji. Mnogi kršćani u tom dijelu svijeta i dalje trpe jednako oštru agresiju kroju provodi ISIS.

„Po prvi put u povijesti Iraka, u Mosulu više nema kršćana“, rekao je poglavar iračke Kaldejske Katoličke Crkve patrijarh Louis Sako, predvodeći misno slavlje u Bagdadu na kojem su prisustvovali lokalni kršćani i 200-tinjak muslimana. Mnogi od njih nosili su majice s natpisima: „Mi smo N“, „Ja sam Iračanin, ja sam kršćanin“, ili s jednostavno istaknutim slovom ن.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sako je dodao kako se u Mosulu ne događa samo zločin prema kršćanima, već da se radi o zločinu prema čovječnosti. Upozorio je da se ovakvo što kršćanska ni islamska povijest ne pamti.

Podrška kršćanima na društvenim mrežama

Posljednjih dana na društvenim mrežama proširio se simbol koji je udružio tisuće ljudi, a koji njegovim objavljivanjem iskazuju podršku prognanim kršćanima u Iraku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Franjo uputio je više svojih poruka vjernicima da se mole za progonjene kršćane, a također moli i međunarodnu zajednicu da poduzme nešto kako bi se agresija suzbila.

Svoju podršku prognanim kršćanima možete iskazati promjenom fotografije svojih profila na društvenim mrežama, ali i objavama s hashtag oznakom #WeAreN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.