Hrvatska vojska od prosinca 1991. počinje nizati velike pobjede, a jedna od njih je i oslobođenje cijelog Papuka. Za to vrijeme Hrvati i cijela Crkva zajedno mole po crkvama, javnim mjestima, bombardiranim gradovima, kućama, stanovima sve do konačne pobjede nad srpskom vojskom.
Hrvatski vojnik je uz Božju pomoć bacio Veliku Srbiju u povijest, a razgolitio u Jugoslaviji pažljivo uzgajani mit o ‘slavnom srpskom vojniku’. Zapadna Slavonija i Papuk je zapravo bila mini-Oluja gdje je hrvatski vojnik potpuno porazio nadmoćne i oružjem superiorne srpske snage.
Od tog dana i početka molitve cijele Crkve za naš narod i domoviunu, Hrvati postižu same pobjede: oslobađa se cijela Zapadna Slavonija puna četnika i Banjalučkog korpusa još 1991. godine, Miljevci, oslobađanje hrvatskog juga i Dubrovnika, Maslenica, Medački džep i Gospić, Bljesak, Oluja, Maestral…hrvatski vojnik gazi čvrsto gdje god stigne, dok neprijatelj uzmiče kao Turci pred Sinjom i Gospom!
Gdje je molitva, tu je i srce, gdje je srce tu je i pobjeda!
Na današnji dan 1991. oslobođen je veliki četnički štab Novo Zvečevo na Papuku. Iz tog štaba upravljane su akcije protiv Hrvatske vojske i civila, a slavonski četnici su sve uništili i zapalili prije povlačenja. To je bila velika pobjeda Hrvatske vojske. Prije Drugog svjetskog rata Novo Zvečevo su naseljavali Nijemci koji su bili protjerani etničkim čišćenjem 1945.
Akcija „Papuk 91“ provedena je od 28. studenoga 1991. do 26. prosinca iste godine, a u tom je vremenu oslobođeno 1230 četvornih kilometara prostora Papuka. Neki izvori akciju „Papuk 91“ nazivaju „Strijela“, a neki sve ove akcije uvrštavaju u akciju „Orkan 91“.
Ulaskom hrvatskih branitelja u selo Bučje, dana 26. prosinca 1991. završena je pobjednička vojnoredarstvena akcija Hrvatske vojske Papuk 91., kojom prilikom su oslobođeni poznato neprijateljsko uporište Voćin i još 23 naselja zapadne Slavonije. Tada su oslobođeni i značajni radio-relejni objekti na Papuku, Psunju, Moslavačkoj gori i Ivančici. U toj operaciji sudjelovali su branitelji s područja Slatine, Virovitice i Požege, organizirani u 136., 127. i 123. brigadi Hrvatske vojske.
Nažalost, tijekom operacije kako je neprijatelj gubio položaje prilikom povlačenja ubio je desetke civila, među kojima je bilo i Srba koji su odbili prihvatiti Miloševićevu radikalnu politiku. Postrojba koja je počinila neviđene strahote je srpska paravojna formacija pod nazivom Beli Orlovi na čelu s parlamentarnim zastupnikom skupštine Srbije i koalcijskom partnerom srbijanskog predsjednika Miloševića. Nažalost, nepravedni haški sud oslobodio je srbijasnkog političara bilo kakve krivnje i još k tome nije uspio naći poveznicu ‘udruženog zločinačkog pothvata’ Srbije i Srba iz Hrvatske u pokušaju okupacije Hrvatske.
Hrvatske snage imale su priliku osloboditi i preostale dijelove Zapadne Slavonije uključivši i središte genocidne fašističke tvorevine SAO Zapadna Slavonija iz koje su prognani ili poubijani svi Hrvati – Okučane. Politička odluka bila je da se stane i ostavi za neka druga vremena, što je i učinjeno akcijom Bljesak 1995. Godine, što se to u nezadrživom naletu hrvatskog vojnika i – dogodilo!
Originalne snimke ratnih borbi u mjestu Kamensko i oslobađanja četničkog uporišta
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr