Subota, 25 siječnja, 2025
4.4 C
Zagreb
Pratite nas:

21. lipnja 2009. Grenland – kako je najveći otok na svijetu dobio autonomiju od Danske?

Podijeli

S obzirom da posjeduje autonomiju, otok Grenland danas ima i vlastiti parlament. Taj parlament ima samo 31 zastupnika, a sastaje se u grenlandskom glavnom gradu Nuuku. Dapače, Grenland ima i premijera tj. predsjednika vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 2009. godine Grenland je dobio autonomiju od Danske. Grenland je najveći otok na svijetu, površine 2,166,086 četvornih kilometara (otprilike kao pola Europske unije). Zanimljivo je da je Grenland površinom veći od Saudijske Arabije i Meksika. Dapače, Grenland je veći od svih otoka Indonezije zajedno (ona se sastoji od oko 13,500 otoka na kojima živi oko 240 milijuna stanovnika).

Na Grenlandu živi samo oko 57,000 stanovnika, što ga čini jednim od najslabije naseljenih teritorija na svijetu. Otprilike 80% površine Grenlanda pokriveno je ledom. Riječ je o sloju leda koji dostiže debljinu od čak 3,000 metara (time taj sloj leda nadmašuje visinu slovenskog Triglava). Ukupno se na Grenlandu nalazi oko 2,600,000,000,000,000 tona leda. Kad bi se taj led otopio, razina svjetskih mora povisila bi se za 7.2 metara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina grenlandskog stanovništva živi uz fjordove na jugozapadnoj obali otoka, koja gleda prema Kanadi. Glavni grad Grenlanda zove se Nuuk, a ujedno je i najveće naselje na tom otoku. Nuuk je najsjeverniji glavni grad na svijetu, a i jedan je od najmanjih glavnih gradova uopće (dakako, računajući i glavne gradove autonomnih teritorija, a ne samo suverenih država).

S obzirom da posjeduje autonomiju od Danske, Grenland danas ima i vlastiti parlament. Taj parlament ima samo 31 zastupnika, a sastaje se u gradu Nuuku. Dapače, Grenland ima i premijera tj. predsjednika vlade. godine 2013. premijerkom Grenlanda postala je prva žena – Aleqa Hammond.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci