Nedjelja, 26 siječnja, 2025
14.8 C
Zagreb
Pratite nas:

30. lipnja 1908. – ‘Velika Sibirska eksplozija’ – 1000 puta jača od atomske bombe

Podijeli

Na današnji dan 30. lipnja 1908. godine nebo nad Sibirom, u carskoj Rusiji, doživjelo je najjaču dosad zabilježenu prirodnu eksploziju. Taj je događaj poznat širom svijeta kao „Velika Sibirska eksplozija“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razorna snaga eksplozije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eksplozija je bila oko 1,000 puta jača od nuklearne bombe u Hirošimi.

Procjene jakosti kreću se od 5 pa do čak 30 megatona TNT-a. Računa se da je udar srušio oko 80 milijuna stabala drveća, na području od oko 2,150 kvadratnih kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina očevidaca svjedoči o jednoj eksploziji, no neki i o više njih, koja se dogodila to jutra u Sibiru. Prilikom eksplozije su stabla u krugu od 30 kilometara uništena i spaljena, te svinuta, a prozori i vrata u 65 km udaljenom mjestu Vanavara su popucali. Procjenjuje se da je događaj obuhvatio područje površine od 2.000 km2 i uništio 60 milijuna stabala. Čak su i putnici Transsibirske pruge, udaljene oko 600 km, svjedočili o potresima i svjetlima na nebu. Jedan lovac je preminuo od snažnog pritiska od eksplozije, a moguće je da je poginulo i više ljudi.

Uzrok eksplozije nerazjašnjen do danas

Uzrok eksplozije do danas nije razjašnjen. Pretpostavlja se da je meteor eksplodirao 5 kilometara iznad tla te da zbog toga nije prouzročio krater. Do danas nisu pronađeni komadići impaktora. Zbog burnog razdoblja za Rusiju u to vrijeme, kao što je Prvi svjetski rat i Ruski građanski rat, prvu ekspediciju proveo je Leonid Kulik je tek u 1920-ima. Ekspedicije u 1950-ima i 60-ima su otkrile jaku prisutnost elemenata nikla i iridija na tom području, koji su inače prisutni u meteorima, no moguće je da su i vulkanskog porijekla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, postoje i druge teorije o otkinutom komadiću kometa ili eksploziji metana koji izlazi iz tla. Druge teorije su više spekulativne i hipotetske prirode, a neke graniče sa fantastikom.

Zbog kontroverzi oko uzroka ove eksplozije o „Velikoj sibirskoj ekslploziji“ napisane su mnoge knjige i snimljeni brojni dokumentarni filmovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Andrew Kuznetsov,flickr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci