Odsjek za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu svečanom akademijom obilježio je u srijedu 140. obljetnicu održavanja kroatističkih kolegija na Zagrebačkom sveučilištu.
Čestitajući kolegama obljetnicu dekan Filozofskoga fakulteta Vlatko Prevšić podsjetio je na osnivanje kroatistike te naglasio kako je riječ o najvećem odsjeku na Filozofskom fakultetu.
Istaknuo je kako je Filozofski fakultet obrazovao najveći broj hrvatske inteligencije te ocijenio kako je kroatistika bila mjesto gdje se proučavao i njegovao nacionalni identitet mjesto mnogih ideja koje se nekima nisu sviđale.
Na povijesni razvoj kroatistike i njezin unutarnji ustroj podsjetila je pročelnica Odsjeka za kroatistiku Bernardina Petrović napomenuvši kako danas na kroatistici radi 56 nastavnika od kojih su 34 u znanstveno-nastavnom zvanju, 5 u nastavnom i 13 u suradničkom.
U prigodnom predavanju akademik Krešimir Nemec govorio je o hrvatskoj znanosti o književnosti i novim medijima, prof. Ivo Pranjković o jezikoslovnoj kroatistici danas i sutra, predsjednik Matice hrvatske akademik Stjepan Damjanović o povijesti hrvatskoga jezika i filologije, a prof. Vlado Pandžić o studiju kroatistike i nastavnom predmetu “Hrvatski jezik u ozračju suvremenih kurikulskih teorija”.
U sklopu obilježavanja 140. obljetnice na Filozofskom fakultetu organiziran je i dvodnevni znanstveni skup “Zaboravljeni početci: Nacionalna filologija u interdisciplinarnoj humanistici”, koji se održava 26. i 27. studenog 2015.
Na skupu će izlagati četrdesetak kroatista srednje i mlađe generacije, a propitivat će ulogu nacionalne filologije u suvremenom društvu s obzirom na višestruke izazove – o propitivanja književnoga kanona do preispitivanja identitetskih okvira i preusmjeravanja istraživanja po novim teorijskim i metodološkim obrascima.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah