Dok Hrvatska demografski tone, sjetite se što je Tomašević napravio u Zagrebu

Tomaševića
Foto: Fah

Sve su glasnije kritike i izraženo nezadovoljstvo vladavinom Tomislava Tomaševića glavnim gradom Hrvatske. Zagrepčani su, čini se, siti njegovih brojnih neispunjenih predizbornih obećanja. Siti su smeća na ulicama i prometnog kolapsa. No, neće mu zaboraviti ni (anti)demografske mjere, prvenstveno ukidanje mjere roditelj odgojitelj i to u svjetlu katastrofalnih demografskih pokazatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukidanje mjere roditelj odgojitelj

Ukidanje mjere roditelj odgojitelj, unatoč predizbornom obećanju da se ona neće dirati, pogodila je više od pet tisuća zagrebačkih obitelji i oko 20 tisuća djece. Rezanje ove mjere Tomaševićeva je gradska vlast izglasala na sjednici Skupštine u rujnu 2022. Glasovalo je 40 zastupnika, 27 za, 13 protiv. Time je donesena odluka o izmjenama mjere roditelj odgojitelj.

No, kronologija je, ukratko, išla ovako…

U prosincu 2021. Grad Zagreb donosi odluku kojom se mijenja Odluka o novčanoj pomoći za roditelja odgojitelja koja podrazumijeva znatno smanjenje te prijevremeni prestanak prava na novčanu pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srpnju 2022. Visoki upravni sud ukida tu odluku u postupku ocjene njezine zakonitosti. “Rezanje” mjere izglasano je dva mjeseca kasnije.

U prosincu 2022. sudskim je putem privremeno obustavljeno provođenje odluke gradonačelnika Tomaševića. No, krajem veljače 2023., Visoki upravni sud RH odbio je zahtjev za ocjenom zakonitosti Odluke o izmjenama i dopunama odluke o novčanoj pomoći za roditelja odgojitelja Grada Zagreba.

U travnju 2023. udruga U ime obitelji i još 153 roditelja – korisnika mjere roditelj odgojitelj, podnijeli su Ustavnom sudu Republike Hrvatske ustavnu tužbu protiv presude Visokog upravnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sredinom studenoga 2023. Ustavni sud RH odbacio je tužbu roditelja odgojitelja.

Sumrak pravosuđa i izostanak pravne zaštite 5.800 obitelji

Odvjetnik Karlo Novosel, voditelj pravnog tima udruge U ime obitelji i opunomoćenik velikog broja roditelja odgojitelja koji su preko njega podnosili zahtjev za ocjenom legalnosti poteza Grada Zagreba, izjavio je nakon presude Visokog upravnog suda oko mjere roditelj odgojitelj kako je riječ o “sumraku pravosuđa”.

Izvršna direktorica udruge U ime obitelji dr. Željka Markić tom je prilikom istaknula da Visoki upravni sud nije obavio svoj posao i nije osigurao zakonsku zaštitu 5.800 obitelji i 20.000 djece u Gradu Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razočarani smo ovom odlukom. Sud nije uzeo u obzir jasne argumente koje smo podnijeli i o učinkovitosti mjere i o nedostatnim kompenzacijskim mjerama. Mi smo u podnesku dokazali da je Gradu Zagrebu nedostajalo 3.300 mjesta u vrtićima i to bez djece roditelja odgojitelja koji imaju po prilici 7.000 djece vrtićke dobi.

Oni moraju osigurati deset tisuća mjesta u vrtićima. Nastavit ćemo pravnu borbu, zatražit ćemo zaštitu sljedećeg pravnog stupnja, a to je Ustavni sud RH. Ova mjera je došla na adrese 5.800 ljudi, Grad Zagreb im je ponudio da uđu u nju, mnogi su dali i otkaze. I prihvatili što im je lokalna vlast ponudila. Svaka od tih obitelji ima svoju priču. Svaka od tih obitelji gradila je svoj obiteljski život oko te mjere. I ova pravna nesigurnost koju je stvorio Grad Zagreb, a sada i Viši upravni sud, je sramotna. I mi ćemo se nastaviti protiv nje boriti”, kazala je dr. Markić nakon odluke VUS-a.

Natalitetne vizije Tomislava Tomaševića

Komentar Tomaševića na Odluku Visokog upravnog suda, nakon što je nad njom likovala njegova zamjenica Danijela Dolenec, išao je smjeru uštede na djeci.

“Na samom početku mandata smo se uhvatili ukoštac s više teških odluka. Izmjena mjere roditelj odgojitelj je jedna od njih. Smatrali smo da se radi o odluci koja je nepravedna i neustavna jer ženama brani sudjelovanje na tržištu rada, a djeci upis u vrtić“, kazao je tada Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uštede koje će se ostvariti na ovaj način usmjeravamo u izgradnju vrtićkih kapaciteta. Ove godine se tako oslobađa oko 160 milijuna kuna koje će ići isključivo u gradnju, dogradnju i rekonstrukciju, dakle povećanje kapaciteta gradskih vrtića”, poručio je Tomašević koji se proteklih godina ne može pohvaliti ni uspješnim upisima djece u vrtiće.

>Tomašević se hvali s devet novih vrtića u mandatu: Što je zapravo istina o njima?

Naime, bez mjesta u vrtiću 2022. godine ostalo je 3.300 djece, a ukidanjem mjere roditelj odgojitelj brojka je porasla na više od 5.000 neupisane djece. Iz Hrvatske udruge roditelja odgojitelja (HURO) upozorili su tada na širenje neistina o toj brojci od strane Tomaševićeve zamjenice Danijele Dolenec.

Novi vrtići?

Zagrebački gradski vijećnici gotovo jednoglasno prozivaju Tomaševića da godinama širi neistine govoreći da gradi nove vrtiće. Ističu da je uglavnom riječ o prenamjeni prostorija mjesnih odbora u prostore za vrtićke skupine.

>Pogledajte gdje Tomašević želi smjestiti djecu u Brestju: ‘Pod, krov, voda, struja, ništa ne valja’

Skoro četiri tisuće djece ostalo je pak bez vrtića ove godine, a među njima većina je onih koji ‘neispunjavaju uvjete’, tj. djeca koja će nakon rujna navršiti godinu dana. Veliki problem manjka mjesta u vrtićima nastao je upravo zbog odluke Tomaševića o ukidanju mjere roditelj odgojitelj.

Dječji vrtić Sesvetski Kraljevec deveti je po redu i najveći u mandatu ove gradske uprave. Hvalio se tako nedavno Grad Zagreb, točnije gradonačelnik Tomislav Tomašević (Možemo). Iako je deveti po redu otvoren, ne znači da je za njega zaslužna trenutna vlast. Istražili smo sve vrtiće otvorene u mandatu Tomislava Tomaševića i saznali koji su doista izgrađeni. Točnije, koji su zasluga bivše vlasti, a koji su napravljeni prenamjenom mjesnih odbora.

O tome možete čitati ovdje: Tomašević se hvali s devet novih vrtića u mandatu: Što je zapravo istina o njima?

Odluka Ustavnog suda RH

U travnju 2023. udruga U ime obitelji i još 153 roditelja – korisnika mjere roditelj odgojitelj, podnijeli su Ustavnom sudu Republike Hrvatske ustavnu tužbu protiv presude Visokog upravnog suda.

“Visoki upravni sud ignorirao je suštinske prigovore podnositelja zahtjeva za ocjenu zakonitosti Odluke. Onemogućio je valjano sudjelovanje roditeljima odgojiteljima u postupku. Isto tako, pravno i činjenično neutemeljeno sutkinje Visokog upravnog suda stale su se na stranu gradonačelnika Tomaševića i gradske vlasti, nekritički se priklanjajući ideološkim i nedokazanim tvrdnjama za ukidanje mjere roditelj odgojitelj”, upozorio je tada odvjetnik Novosel.

Ustavni sud Republike Hrvatske u studenome iste godine dao je zeleno svjetlo odluci zagrebačke gradske vlasti iz rujna 2022. da postupno ukine demografsku mjeru roditelj odgojitelj, koju je prethodno uveo pokojni gradonačelnik Zagreba, Milan Bandić. Ova odluka Ustavnog suda RH najprije je objavljena u članku Jutarnjeg lista, autorice Ivanke Tome, i to prije nego je obznanjena strankama koje su sudjelovale u sudskom postupku.

Odlukom Ustavnog suda RH prihvaćena je odluka Grada Zagreba o izmjenama demografske mjere roditelj odgojitelj. Grad Zagreb je na sjednici 9. prosinca 2021. godine odlučio da se novčana pomoć ”majkama odgojiteljicama” isplaćuje mjesečno. I to do 30. travnja 2022. u iznosu 65 % prosječne bruto plaće djelatnika u gospodarstvu Grada Zagreba za razdoblje I. – VIII. mjesec prethodne godine, a od 1. svibnja 2022. u iznosu od 1.000,00 kuna neto.

> Ukidanje mjere roditelj odgojitelj: Pročitajte u cijelosti odluku Ustavnog suda o kojoj su curile informacije

Nadalje, odlučeno je i da novčana pomoć prestaje posljednjeg dana u mjesecu u kojem je dijete za koje je ostvarena novčana pomoć navršilo 7 godina, zatim posljednjeg dana u mjesecu u kojem je odjavljeno prebivalište ili u kojem je evidentiran privremeni odlazak iz Republike Hrvatske korisnika ili djeteta za koje se ostvaruje novčana pomoć, te posljednjeg dana u mjesecu u kojem su dijete za koje je ostvarena novčana pomoć i ostala djeca mlađa od tri godine upisana u redoviti program predškolskog odgoja i obrazovanja. Korisnicima novčane pomoći čije je dijete za koje je ostvarena novčana pomoć, do stupanja na snagu ove odluke, navršilo 7 godina, novčana pomoć prestaje stupanjem na snagu ove odluke (1. svibnja 2022. godine).

UiO predala zahtjev na Europski sud za ljudska prava

U prosincu 2023. odvjetnik Novosel naglasio je da “Odlukom Ustavnog suda pitanje roditelja odgojitelja nije konačno riješeno”.

Dr. Željka Markić najavila je tada podnošenje zahtjeva Europskom sudu za ljudska prava u najkraćem mogućem roku. To je i učinjeno.

„Ovakvo nerazborito, ugrožavajuće i neargumentirano djelovanje institucija i medija samo je dodatno potaklo i prisililo na traženje daljnje zaštite više od 5.000 obitelji odnosno 20.000 djece o kojoj se te obitelji brinu”. Markić je dodala da je riječ o “flagrantnom kršenja temeljnih prava i sloboda tako velikog broja ljudi od strane hrvatskih institucija”.

U ožujku ove godine i HURO je predao zahtjev na Europski sud za ljudska prava.

“Hrvatska udruga roditelja odgojitelja od prvog dana je stala u obranu prava korisnika mjere s ciljem dokazivanja nepravde i ukazivanja na to kako ne dopuštamo da se pogrešne odluke političara lome preko leđa građana u ovom slučaju svih onih koji su iskoristili ponuđeno pravo i prema tome donosili osobne i obiteljske odluke”, stoji među ostalim u njihovu priopćenju koje su izdali povodom predaje zahtjeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.