Predstavljen nedovoljno istražen opus fotografije arhitekture Toše Dabca

Fotografija arhitekture Toše Dabca nezaobilazna je u njegovu bogatom opusu, iako je ostvario originalne i nadahnute snimke u tom zahtjevnom podžanru taj je dio njegova stvaralaštva nedovoljno istraživan što nas je motiviralo za izložbu “A-Z/Arhitektura Zagreba” u Muzeju suvremene umjetnosti, rekla je Marina Benažić, viša kustosica izložbe i voditeljica Arhiva Tošo Dabac, najavljujući izložbu čijim su otvorenjem u srijedu navečer počeli 6. dani fotografije Arhiva Tošo Dabac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o vrlo zahtjevnom i zanimljivom podžanru fotografije, a zbog tehničkih mogućnosti osobito je u Dabčevo vrijeme tridesetih i četrdesetih godina prošlog stoljeća to bila gotovo nemoguća misija, no unatoč tome napravio je maestralna ostvarenja, počevši od monografije “Metropola Hrvata”, ustvrdila je Benažić u razgovoru za Hinu.

Kao njegovu posebnost u fotografiji arhitekture izdvojila je što joj je prilazio na različite načine, rijetko je građevinu postavljao frontalno u kadar, snimao je iz neobičnih kuteva, a i onda kada je bio angažiran za portretiranje nekog objekta davao je svoju osebujnu umjetničku intepretaciju.

Mnoge od šezdeset odabranih crno-bijelih fotografija za izložbu su prvi put razvijene iz negativa. Benažić kaže kako ti radovi prate promjenu zagrebačke historicističke habsburške fizionomije Zagreba u funkcionalističku sa zgradama glatkih, ravnih, geometrijskih oplošja. Dabac je arhitektonske teme obrađivao do kraja života, snimao je objekte arhitekata Vjekoslava Bastla, Viktora Kovačića, Stjepana Planića, a pedesetih i šezdesetih godina fotodokumentirao je graditeljska ostvarenja Kazimira Ostrogovića i Ivana Vitića, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arhiv Tošo Dabac ima više od 250 tisuća umjetnina, a fotografije koje u užem ili širem fokusu imaju temu arhitekture rasute su u nekoliko cjelina, ciklus “Zagreb” ima više od 3500 fotografija, reportažni ciklus oko pet tisuća, a u manjoj cjelini je oko 150 većih plan-negativa označenih kao “Ar”. Njegova zrela djela na temu arhitekture objavljena su u monografiji “Zagreb” iz 1961.

Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac koji tradicionalno daju širi pregled teme u okviru recentnih ostvarenja ove godine donose trinaest predavanja i četiri fotografske radionice koje će voditi Luka Kedžo, Miljenko Bernfest, Damir Tiljak i Bojan Mrđenović, a najbolji radovi s radionica bit će idućih mjesec dana izloženi u prostoru Arhiva Tošo Dabac.

Predavanja će biti posvećena, među ostalim, arhitekturi Krešimira Tadića, izlagačkoj praksi na primjeru galerije “Photon”, suradnji Muzeja Grada Zagreba s Akademijom dramske umjetnosti, portretistu arhitekture Anti Roci, konceptualnoj fotografiji kao načinu preispitivanja stvarnosti. Predstavit će se multimedijalni umjetnik i grafički dizajner Igor Kuduz, fotograf Darije Petković, vizualna umjetnica Tanja Deman, fotograf Damir Fabijanić i multimedijalna umjetnica Mirjana Vodopija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulaz na sva događanja je besplatan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.