Dolazi ljeto a s njim i tigrasti komarci: Koliko su zaista opasni?

“U blizini granice s Bosnom i Hercegovinom u Slavonskom Brodu pronađena su jajašca i odrasle jedinke tigrastog komarca, prijenosnika virusa Zika. Prvi je to put da je ta vrsta otkrivena na području Brodsko-posavske županije”, dramatično je započeo prilog voditelj Petar Vlahov u Dnevniku 3 Hrvatske radiotelevizije, nakon što je prije toga komunicirao s astrologinjom o aktualnim političkim temama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iz Zavoda za javno zdravstvo poručuju kako nema razloga za paniku, ali građane pozivaju na suradnju kako se opasni kukac ne bi tu i udomaćio”, ističe voditelj.

Nakon tog dramatičnog uvoda slijedi prilog o obitelji koja živi tik uz granični prijelaz. “Marina živi tik uz granični prijelaz. Vijest da su u blizini pronađeni primjerci tigrastog komarca, kaže, nije ju iznenadila. Sada joj je sve sumnjivo.”

Gospođa Marina govori u kameru da je njih koje žive uz Savu strašno strah, a novinarka nastavlja prilog da nije svejedno ni prvim susjedima koji imaju dvoje male djece. U kadru se vidi obitelj, mala djeca, glave male djece. Majka obitelji ističe da su komarci agresivni, da su reakcije nakon uboda i na odraslima, te da nije kao prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petar Vlahov i tigrasti komarac

“Za paniku nema razloga, kažu u Zavodu za javno zdravstvo. Mjere suzbijanja komaraca provode se, a i građani mogu pomoći”, dodaje novinarka. Ante Cvitković, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, savjetuje da građani izlijevaju vodu iz posuda u kojima se voda zadržava. “Bitno je da ta voda ne bude duže od sedam dana u tim posudama”, jer to su potencijalna legla i tigrastih komaraca, nastavlja novinarka “koji se nisu slučajno pojavili u blizini graničnog prijelaza s BiH. Susjedi su ih otkrili prije mjesec i pol.” Ravnatelj Zavoda dodaje: “riječ je o komarcu koji je od 2004. godine prisutan u priobalnim županijama i nešto iza toga u gradu Zagrebu. Riječ je o agresivnom komarcu koji je prijenosnik Zika virusne infekcije”, ističe Cvitković. Prilog se zaključuje riječima da “komarcu ne treba dopustiti da se udomaći, pa će se stanje i dalje pomno pratiti.”

Zika i druge prijetnje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski mediji skloni su senzacionalističkim prilozima uoči svake turističke sezone. Za Hrvatsku je turizam najvažnija gospodarska grana, pa vijesti o morskim psima često zauzimaju naslovnice tijekom turističke sezone ili ova dramatična vijest o komarcima koji prenose Ziku, najnovijoj globalnoj zdravstvenoj prijetnji.

Zbog naglog širenja virusa Zika i epidemije, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je početkom veljače, taj virus globalnom prijetnjom.

Studija oboljelih od zike u Kolumbiji nije pokazala očite defekte novorođenčadi u žena koje su zaražene u trećem tromjesečju trudnoće, što daje nadu da Zika možda ne šteti fetusu kada su majke inficirane u kasnijoj fazi trudnoće, prenosi Hina u četvrtak, 16. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čini se da infekcije u trećem tromjesečju ne predstavljaju rizik za neki težak ishod”, rekla je dr. Margaret Honein iz Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Ona je jedna od suatorica studije objavljene u znanstvenom časopisu New England Journal of Medicine.

Naglasila je da su rezultati preliminarni i da je iznimno važno pratiti novorođenčad radi drugih mogućih posljedica zike na njihovo zdravlje, poput gubitka vida.

Zika koju prenose komarci napada stanice mozga fetusa i uzrokuje mikrocefaliju, malu glavu i nerazvijeni mozak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brazilske vlasti potvrdile su više od 1400 slučajeva mikrocefalije kod novorođenčadi čije su se majke zarazile u trudnoći, a znanstvenici radi iste pojave pozorno prate djecu u Kolumbiju.

Virus je u Kolumbiju stigao u listopadu 2015., pet mjeseci nakon izbijanja epidemije u Brazilu.

Dr. sc. Toni Žitko: Tigrasti komarci stigli su nam brodom, Zika virus će avionom

“Teoretska šansa za obolijevanje od Zika virusa u Hrvatskoj postoji dolaskom nešto toplijeg vremena, odnosno ljeta”, navodi dr. sc Toni Žitko za Slobodnu Dalmaciju.

“Međutim, moram istaknuti da je u područjima u kojima su prisutne epidemije Zika i denga virusa dominantan komarac aedes egipty, koji nikada nije zabilježen u Hrvatskoj”, ističe dr. sc. Toni Žitko, biolog s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, napominjući da se puno toga mora poklopiti kako bi eventualno došlo do epidemije ovih virusa.

“Komarac mora ubosti čovjeka točno u razdoblju kada on u perifernoj krvi ima uzročnika (kada je u fazi virenije). Tada komarac mora dovoljno dugo živjeti da se u njemu razvije virus te kada ubode drugog čovjeka, virus je prešao na njega”, kazuje dr. Žitko.

Nitko još nikada u svijetu nije uspio suzbiti komarce, a danas su i zabranjeni preparati koji su se koristili prije 30-ak i više godina.

“Ti su preparati bili otrovni za ljude, bili su kancerogeni. Problem je u tome da je nemoguće u nekom gradu kao što je Split obići sve bare, lokve ili ostale nakupine vode u kojima voda stoji duže od sedam dana. Imamo velik broj privatnih vrtova u kojima su bačve s vodom koje su potencijalno leglo za komarce”, ističe dr. Žitko.

“Ženka običnog komarca dolaskom hladnijeg vremena povlači se u podrume i čeka proljeće. Tigrasti komarac, kada dođe hladnije vrijeme i kada skrati dan, leže svoja jajašca za prezimljavanje i čeka proljeće. Najveća aktivnost komaraca je u srpnju, kolovozu i rujnu”, upozorava dr. Žitko za Slobodnu Dalmaciju.

Prijenos virusa Zika

Virus Zika prenosi se ubodom zaraženog komarca roda Aedes, sa zaraženog čovjeka (uglavnom s bolesnika u fazi viremije ili prisutnosti virusa u krvi). Za Aedes komarce je karakteristično da su aktivni cijeli dan, pri čemu su najaktivniji danju od izlaska do zalaska sunca.
Moguć je prijenos virusa i sa zaražene majke na dijete tijekom trudnoće (putem posteljice) odnosno tijekom poroda, a zabilježen je i prijenos spolnim putem.
Virus se može prenijeti i zaraženom krvi (transfuzija krvi i sl.).
Virus Zika se ne prenosi zrakom (kašljanje, kihanje i sl.) ili uobičajenim kontaktima (rukovanje, zagrljaj, poljubac, zajedničkim predmetima i sl.), navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Rizik širenja virusa Zika na području Europe i Hrvatske

U Europi je do sada zabilježeno četiristotinjak uvezenih slučajeva Zika bolesti kod osoba koje su prethodno boravile u područjima zahvaćenim epidemijom. Postoji potencijalna mogućnost daljnjeg širenja virusa od uvezenih slučajeva unutar Europe, s obzirom da je tigrasti komarac (Aedes albopictus) prisutan u brojnim dijelovima Europe, prvenstveno oko Sredozemlja pa i u Hrvatskoj, iako do sada nije zabilježeno ni opisano daljnje širenje Zika virusne infekcije tigrastim komarcem (Ae. albopictus) od uvezenih slučajeva u Europi. Zabilježen je prijenos Zika virusa spolnim putem od uvezenih oboljelih osoba u nekim europskim zemljama (Francuska i Italija)

Iako je započelo proljetno razdoblje promjenjivih vremenskih uvjeta, trenutni je rizik širenja Zika virusne infekcije u Europi, pa tako i u Hrvatskoj, još uvijek nizak.

Dom_komarci

Važno je pravovremeno, sukladno Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, na razini lokalne zajednice planirati i provoditi preventivne dezinsekcijske mjere suzbijanja komaraca, ističu iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Jednako je važno upoznati stanovništvo o potrebi redovitog (barem jednom tjedno) pražnjenja ili pravilnog pokrivanja otvorenih spremnika s nakupljenom vodom. Naime, tigrasti komarac je invazivna vrsta što znači da se brzo širi zahvaljujući svojoj sposobnosti brzog razmnožavanja i lakog prilagođavanja novim područjima. Na našem području najčešće se razvija u naseljima, u umjetnim leglima: odbačene posude i predmeti koji zadržavaju kišnicu, nepoklopljene posude s vodom, kante za zalijevanje u vrtovima, odložene gume (automobilske i dr.) na otvorenome, vaze u okućnicama ili na grobljima, nepropisno odbačen otpad u okoliš, ulični slivnici u kojima stoji voda, plitice za cvijeće te brojni drugi predmeti koji zadržavaju vodu.

Najvažnija mjera u sprječavanju razvoja i širenja tigrastih komaraca je uklanjanje legla. Zbog toga i sami građani svojom informiranošću i odgovornim ponašanjem mogu jako pridonijeti smanjenju raširenosti tigrastog komarca u svom okolišu na našem području, upozoravaju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Izuzetno prilagodljiva vrsta komarca

Aedes albopictus (tigrasti komarac) izvorno je tropska i subtropska vrsta jugoistočne Azije, a širi se svijetom od kraja 1970-ih. Naziv „tigrasti komarac“ je dobio po bijelim prugicama koje ima po tijelu i nogama. Zbog klimatskih promjena i velike prometne povezanosti suvremenog svijeta, danas je rasprostranjen na svim kontinentima. Najčešći način prijenosa u nova područja je u automobilskim gumama u koje komarac polaže jajašca. U Europi je zabilježen prvi put 1979. godine u Albaniji.

Izuzetno je prilagodljiv novim uvjetima. Prema običnom komarcu je izrazito agresivan potiskujući ga s prostora u kojima se pojavi. Za razliku od običnog komarca koji je aktivan noću, tigrasti komarac je vrlo agresivna, dnevno aktivna vrsta, a napada tijekom cijelog dana.

Sa zdravstvenog stajališta je važan zbog sposobnosti prenošenja različitih arbovirusa poput uzročnika Chikungunya groznice, žute groznice, dengue, Zika virusne bolesti i drugih uzročnika bolesti.

Stručnjaci zadnjih godina upozoravaju na klimatske promjene, koje su donijele visoke temperature i velike količine oborina, s tim u vezi i širenje komaraca, prenosnika bolesti, iz tropskih i suptropskih područja prema umjerenom pojasu, te opasnost širenja tropskih bolesti, koje ti komarci prenose. U Europi su već zabilježene autohtone epidemije Chikungunya groznice u Francuskoj i Italiji 2007. g. i 2010. g. te dengue u Francuskoj i kod nas na Pelješcu (obje 2010. g.), iz čega slijedi realna opasnost da se te bolesti udomaće u Europi, ukoliko se ne poduzmu preventivne mjere u punom opsegu.

Kako se zaštititi te pomoći smanjenju broja komaraca?

Komarac postaje aktivan kada temperatura zraka prijeđe 15ºC, stoga s toplim danima možete očekivati i ubode komarca. Da bi smanjili broj komaraca u vašem vrtu, balkonu, okolini potrebno je:
* očistite okoliš (balkon, vrt, dvorište, susjedstvo i sl.), uklonite sve predmete u kojima se zadržava voda

* redovito kosite travu i režite zelenilo, kako bi se smanjila vlažna područja u kojima komarci također mogu polagati jaja

* predmete s vodom redovito praznite (kod zalijevanja cvijeća, iz posuda za cvijeće ispraznite višak vode)

* sanirajte neravnine na terenu oko vaše kuće u kojima se zadržava oborinska voda

* zaštitite se od uboda koristeći repelente za odbijanje komaraca

* ako primjetite veći broj komaraca na vašem području posavjetujte se s ovlaštenim izvodačem DDD (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) mjera ili kontaktirajte našu službu za nadzor DDD-a, savjetuje Antun Šuperak dipl. san. ing.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.