Na aktualnom prijepodnevu u srijedu u Hrvatskom saboru, pitanje premijeru uputio je i vukovarski gradonačelnik i zastupnik Domovinskog pokreta Ivan Penava.
„Poštovani predsjedniče Sabora, zastupnici, poštovani predsjedniče Vlade RH, ministri, građani istočne Hrvatske nemaju uvjete za život kao što imaju drugi građani. Već izvjesno vrijeme žive u režimu policijskog sata jer ne mogu boraviti na otvorenom između 19 i 22 sata. Nemoguće je šetati gradom, boraviti u prirodi, biti u dvorištu, raditi u vrtu.
Razlog za to su komarci – po rezultatima provedenog monitoringa, na području Vukovarsko-srijemske županije, utvrđeno je u Babinoj Gredi 202, u Vukovaru 356, u Boboti, selu u općini Trpinja, 412 komaraca, dok se sve između 150 smatra neprihvatljivim.
Podaci s područja Osječko-baranjske županije govore o brojkama preko 10.000 uhvaćenih jedinki komaraca. U Gradu Vukovaru zabilježeno je 277 slijetanja i uboda u 15 min.
Hoće li država prema ovoj problematici išta poduzeti?“ – upitao je Penava premijera.
„To je tema koja je u nadležnosti i gradova i županija. Ukoliko država sa svoje razine može i treba pomoći, mi smo to spremni učiniti“ – odgovorio je Plenković.
Na to je Penava poručio:
„Žalosti jedna činjenica. Prije je postojala jedna tvrtka, zvala se Privredna avijacija, na području Osijeka, brojala je 22 aviona. Nažalost, u Slavoniji ovih godina postoji jedan jedini pilot, sa 64 godine, koji je ovlašten/licenciran za letenje jer se to, nažalost, nikome ne isplati. Ono čemu svjedočimo u Slavoniji je zatvaranje tvrtki – da se ne isplati šećerana, da se ne isplati mljekara, da se ne isplati najveća tvornica biodizela u Vukovaru, međutim, nažalost, kada nam se ne isplati proizvoditi mlijeko, jasno da i ovakve tvrtke ne mogu postojati. Jasno je da su ovakve stvari u ingerencijama jedinica lokalne samouprave, ali moram reći da mi, kao najzaostaliji dio RH, samo, na primjer, u Vukovaru izdvajamo oko milijun i 300 tisuća kn na kontinuirano, tijekom cijele godine, kultiviranje jedinki komaraca. Ukoliko ne dođe pomoć s razine države ovaj problem neće nikad biti riješen. Potreban je sveobuhvatan pristup i u tom smjeru ću ovaj Vaš odgovor smatrati zadovoljavajućim očekujući potporu u smislu prijedloga zakona kojeg ćemo izraditi.“
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.