Prodana je njujorška rezidencija veleposlanika bivše Jugoslavije pri UN-u, a od 12,1 milijun dolara Hrvatskoj će pripasti 2,075 milijuna, objavilo je u subotu hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova (MVEP).
Identitet kupca stana na prestižnoj Park Aveniji zasad je nepoznat. Mediji prenose da je iz New Yorka i dolazi iz svijeta financija.
Odabrao Josip Broz Tito
Bivša SFRJ imala je 960 dionica u tvrtki Park -71st Corporation te je na ime toga imala pravo vlasništva nad spomenutim stanom. Riječ je o dvoetažnom stanu površine 216 četvornih metara. Ima šest soba i četiri kupaonice. Nekretnina je dobila naziv “Titov stan” jer ga je bivši predsjednik SFRJ izabrao, a formalno ga je 1975. kupio jugoslavenski veleposlanik Jakša Petrič za 100 tisuća dolara u gotovini, navodi Jutarnji list.
Korišten je kao rezidencija jugoslavenskog veleposlanika pri UN-u.
Prodaja je dio dogovora
U tijeku je postupak zajedničke prodaje još četiri nekretnine – stalne misije bivše SFRJ pri UN-u u New Yorku, veleposlanstva u Bonu i Bernu te veleposlanstva/rezidencije u Tokiju.
MVEP prenosi da su predstavnici pet država sljednica potpisali 31. svibnja u New Yorku ugovor o zajedničkoj prodaji stana koji je bio prazan od 1992.
Prodajom za 12,1 milijun američkih dolara, prema utvrđenom omjeru i nakon izvršenja obaveza na osnovu participiranja u nužnim troškovima održavanja nekretnine od 1992.-2018., u državni proračun bit će uplaćeno 2.075.103,07 dolara, kažu na Zrinjevcu.
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije priopćilo je da je Beogradu pripalo 3,48 milijuna dolara. Podatci za ostale države nisu poznati.
Prodaja je dio dogovora Zajedničkog odbora za sukcesiju diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ kojim je dogovorena metodologija za zajedničku prodaju pet diplomatsko/konzularnih predstavništava bivše SFRJ.
Radi se o velikim kompleksima koji svojom veličinom premašuju utvrđene omjere po vrijednosti država sljednica, uz primjenu načela raspodjele postignute kupoprodajne cijene prema postotcima utvrđenim Aneksom B Ugovora o pitanjima sukcesije, navodi se u priopćenju MVEP-a.
Izvor: narod.hr/Hina/jutarnji.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.