Obnovljive energije razvijat će se brže od predviđenog do 2021.

Foto: fah

Proizvodnja energije iz solarnih i vjetroelektrana, te drugih obnovljivih izvora, rast će brže od predviđenog u svijetu do 2021., pod učinkom povoljnijih politika i smanjenja troškova proizvodnje, objavila je Međunarodna agencija za energiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 825 gigavata novih kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije trebalo bi se instalirati do 2021., što je napredak od 42 posto u odnosu na 2015., i predstavlja povećanje od 13 posto u odnosu na prethodne procjene Agencije koja je u utorak objavila svoje godišnje srednjoročno izvješće o zelenoj energiji.

U 2021. obnovljive energije predstavljat će 28 posto svjetske proizvodnje struje, nasuprot 23 posto krajem 2015., rekordne godine glede ulaganja i pokretanja proizvodnje.

Te “optimističnije” perspektive objašnjavaju se “napretkom politika, posebice u tri zemlje” – SAD-u, Kini i Indiji, istaknuo je Paolo Frankl, direktor odjela Obnovljive energije pri Agenciji, putem telefonske konferencije, spominjući i Meksiko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pet godina, troškovi solarne energije trebali bi također pasti za 25 posto dok će se smanjiti za 15 posto kad se radi o eolskoj energiji, procjenjuje Agencija, često u prošlosti kritizirana zbog opreznih predviđanja o proizvodnji zelene energije.

Iako je zarada od obnovljive energije niža u usporedbi s njihovim fosilnim konkurentima ili nuklearnom energijom, one će proizvesti 2021. “ekvivalent sadašnje proizvodnje struje SAD-a i EU-a”, ističe se u izvješću.

“Obnovljive energije i dalje će ovisiti o politici”, upozorava Frankl, jer “brojne prepreke još nisu uklonjene”, poput poteškoća s integracijom u mreže u Kini, Južnoafričkoj Republici i Japanu, ili pak nepoticajnih uvjeta financiranja u zemljama u razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.