Suvremeni graditelji violina: Je li poseban zvuk Stradivarijevih violina mit?

Talijanski graditelj violina iz 17. stoljeća Antonio Stradivari sa suradnicima je tijekom života izradio više od 1.000 violina, a do danas ih je ostalo oko 600 od kojih se svaka procijenjuje na oko 5 milijuna dolara. Rekord u cijeni Stradivarijevih violina za sada drži njegova violina nazvana Lady Blunt, prema unuci lorda Byrona, koja je prodana 2011.  godine za 9.808.000 britanskih funti ili gotovo 16 milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grupa američkih glazbenika i graditelja violina nedavno je napravila test „naslijepo“ te pokušala odrediti razliku u zvuku Stradivarijevih i novo-izrađenih violina.

Glazbenicima su na oči bili stavljeni povezi te su im bile podijeljene i Stradivarijeve i nove violine. Ustanovljeno je da glazbenici nisu mogli sa stopostotnom sigurnošću razlikovati Stradivarijeve violine od novih.

Naime, navodno je tajna zvuka i otpornosti Stradivarijevih violina u klimatskim prilikama u kojima su rasla stabla od kojih su građene, no tijekom eksperimenta većina glazbenika je odlučila kako bolji zvuk imaju nove violine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli eksperiment je New York Times ocijenio kontroverznim, a američki violinist i član gudačkog kvarteta Juilliard Earl Carlyss također je negodovao pa je eksperiment ponovljen s više kvalitetnijih glazbenika i u u koncertnoj dvorani. No, rezultati su bili identični.

Na Stradivarijevoj violini danas, između ostalih, svira i jedan od najpoznatijih violinista Joshua Bell koji je svirao na njoj u Washingtonu, u metrou gdje je skupio 32 dolara. Koncer u metrou organizirao je Washington Post kao društveni eksperiment o prioritetima ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.