Sarajevo se priprema za najspektakularniji ispraćaj stare i doček nove godine na otvorenome nakon rata, s ambicijom da proslava bude bolja od svih u regiji, no sjenu na takav plan bacila je rasprava o tome hoće li Sarajlijama i gostima glavnog grada BiH biti dopušteno tom prigodom popiti koju “žesticu” ili pivo ili će se sve morati odvijati striktno bez alkohola.
Po prvi puta nakon dva i pol desetljeća u Sarajevu bi u novogodišnjoj noći trebao nastupiti Dino Dervišalilović, poznatiji kao Merlin, a doček na otvorenome organiziraju Sarajevska županija i gradska uprava, na trgu ispred sjedišta parlamenta i Vijeća ministara BiH.
“Nas nekoliko gaji ovu ideju više od godinu dana. Ovakvo nešto trebalo bi postati brend Sarajeva” kazao je svojedobno predsjednik vlade Sarajevske županije Elmedin Konaković potvrdivši dogovor s Dervišhalilovićem.
Cjelokupni troškovi dočeka procijenjeni su na 212 tisuća konvertibilnih maraka (nešto više od 100 tisuća eura) bez PDV-a, od čega je najveći dio upravo glazbenikova naknada za dvosatni nastup.
Za županijskog premijera riječ je “vrlo ekonomičnoj cijeni” s obzirom na uvjete i troškove koje takvi dočeci podrazumijevaju drugdje.
U sarajevskoj turističkoj zajednici nakon toga zadovoljno su počeli trljati uke ističući kako su nakon najave Merlinova nastupa počele masovne rezervacije smještajnih kapaciteta.
Županijski premijer u ponedjeljak je na svom Facebook profilu ustvrdio kako sve ide po planu te kako je, primjerice, na jednoj od najpopularnijih internetskih stranica za rezervaciju smještaja već prodano 88 posto kapaciteta u Sarajevu, ponuđenih za razdoblje novogodišnjih praznika.
No povod za Konakovićevo očitovanje bile su prije svega ljutite reakcije ljudi na obavijest organizatora kako će trgovački centri koji se nalaze uz Trg BiH, na kojemu je planiran doček, biti zatvoreni u novogodišnjoj noći, a na samom trgu neće biti dopuštena prodaja alkoholnih pića. Svima koji će poželjeti u najveselijoj noći u godini nešto popiti vlasti nude “preusmjeravanje” na neku od lokacija na kojoj će raditi ugostiteljski objekti.
Ta je obavijest odmah izazvala brojne reakcije na društvenim mrežama, ali je postala i povodom medijsko-političkih obračuna.
Televizija Republike Srpske (RTRTS) odmah je to iskoristila kako bi u središnjim informativnim emisijama izvijestila da se u Sarajevu priprema doček “po šerijatu”.
“Gradske vlasti u gradu na Miljacki ove godine su uvele prohibiciju. I to ne po ugledu na američku iz tridesetih godina prošlog stoljeća, već na modernu bliskoistočnu, šerijatsku”, objavljeno je u komentaru banjolučke televizije uz anketu u kojoj su slučajni prolaznici u Sarajevu negativno komentirali takvu odluku.
Konaković je pak odgovorio porukom kako je riječ o postupanju reguliranom zakonom o javnim okupljanjima, uz konstataciju kako ista pravila vrijede u cijeloj zemlji.
“U ovom ‘šerijatskom’ Zakonu o javnim okupljanjima regulira se način organiziranja javnih skupova”, napisao je Konaković citirajući zakonsku odredbu u kojoj stoji kako je “sudionicima mirnog okupljanja zabranjeno unošenje alkoholnih pića i nošenje predmeta pogodnih za nanošenje ozljeda”.