Tablete koje svi imamo doma navodno mogu spriječiti infarkt, moždani udar i rak

Foto: Mike steele, Flickr

Skupina neovisnih stručnjaka koja savjetuje američku saveznu vladu (USPSTF) preporučila je u ponedjeljak redovito uzimanje malih doza aspirina za smanjenje rizika od infarkta, moždanog udara i raka debelog crijeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako USPSTF preporuča da osobe od 50 do 69 godina s povećanim rizikom od srčanožilnih bolesti, koje nisu sklone krvarenju unutarnjih organa, u idućih deset godina uzimaju aspirin kao sredstvo prve prevencije tih bolesti.

Te preporuke i analize na koje se oslanjaju objavljene su u zadnjem broju američkog medicinskog časopisa Annals of Internal Medicine.

Najveću korist od takve prevencije imaju osobe u tom životnom razdoblju kod kojih ne postoji povećan rizik od krvarenja, čija je očekivana životna dob barem još deset godina i koje su spremne svakodnevno uzimati male doze aspirina (od 70 do 81 mg), ocijenili su stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srčanožilne bolesti i rak debelog crijeva su glavni uzroci smrtnosti u Sjedinjenim Državama. U 2011. infarkt, moždani udar i rak bili su uzrok smrti polovine umrlih u zemlji.

No USPSTF ipozorava da aspirin kod nekih može prouzročiti teško krvarenje želudca, crijeva i mozga te je stoga potreban oprez.

Stručna skupina je usto ocijenila da su nužna daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo preventivno djelovanje aspirina na osobe mlađe od 50 i starije od 70 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aspirin bi trebao produljiti očekivanu životnu dob većine osoba između 40 i 59 godina koje bi ga svakodnevno počele uzimati, kao i onih između 60 i 69 godina s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, misle stručnjaci.

Kod osoba s manjim rizikom od ovih bolesti, čini se da korist aspirina nije puno veća od mogućih štetnih nuspojava, dodaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.