Od iduće godine obvezno cijepljenje protiv pneumokoka?

cjepivo koronavirus
Foto: Thinkstock

Hrvatska je, uz Rumunjsku i Estoniju, jedina zemlja Europske unije koja u kalendaru obveznog cjepljenja nema cjepivo protiv pneumokoka iako je riječ o iznimno opasnoj bakteriji koja može izazvati i smrt. HZZO pokriva troškove samo za rizične skupine, a svi ostali cjepivo moraju platiti. No na inicijativu stručnjaka to bi se iduće godine moglo promijeniti, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blaži oblici bolesti uzrokovane pneumokokom su upale sinusa, uha i pluća, dok teži nastaju kada pneumokok prodre u krv – tada sve u roku od par sati može završiti smrću. Bolest kod 40 posto djece ostavlja teške posljedice među kojima su epilepsija, paraliza, hidrocefalus, zaostajanje u neuromotornom razvoju te poremećaje učenja i sluha.

> U Njemačkoj cijepljenje nije obvezno, pročitajte kako je u Hrvatskoj

Procjenjuje se da godišnje od teškog oblika bolesti uzrokovane pneumokokom u Hrvatskoj oboli stotinjak djece mlađe od dvije godine. Jedno umre. “Cjepivo je takvo da pruža visoku zaštitu. Ako se zdravoj djeci dade cjepivo – njih 90 posto bit će zaštićeno od ozbiljne infekcije”, tvrdi Ivo Ivić, specijalist infektolog iz KBC-a Split. HZZO ne pokriva troškove, osim u slučaju rizičnih skupina, a cijene cjepiva vrlo su visoke – oko 4.500 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci su složni – cjepivo treba uvesti u obvezni kalendar.

> Srećko Sladoljev o cijepljenju djece: Svaki ubod je imunološki mobing koji traje mjesecima

“Predlaže se prilikom planiranja programa cijepljenja za sljedeću godinu predložiti uvođenje cijepljenja protiv pneumokoka za sve kategorije stanovništva, kaže Iva Pem Novosel iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a. Sada to Ministarstvo zdravstva treba odobriti, a HZZO provesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.