Ebola je rijetka, ozbiljna i često smrtonosna bolest koju uzrokuje virus ebole. Virus ebole jedan je od najmanje 30 poznatih virusa koji može uzrokovati sindrom virusne hemoragijske groznice.
Prenosi se izravnim kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba, bilo živih ili preminulih. U to je uključen i nezaštićen spolni odnos s pacijentima do sedam tjedana nakon oporavka od bolesti.
Bolest se može dobiti i izravnim kontaktom s krvlju i drugim tjelesnim tekućinama zaraženih divljih životinja, živih ili uginulih, poput majmuna, šumskih antilopa i šišmiša.
Virus ebole ne prenosi se zrakom poput virusa gripe niti ubodom komaraca.
Znakovi i simptomi bolesti
Bolest iznenada započinje 2-21 dan (najčešće 3-8 dana) nakon izlaganja virusu pojavom groznice, bolova u mišićima, opće slabosti, glavobolje i grlobolje.
Sljedeću fazu bolesti obilježavaju povraćanje, proljev, osip i neispravan rad jetara i bubrega. Neki pacijenti imaju obilna unutarnja i vanjska krvarenja što dovodi do zatajenja različitih organa. U terminalno bolesnih ljudi možemo očekivati jako ubrzan rad srca, hipotenziju, prestanak mokrenja te komu.
Ne postoji cijepljenje protiv ebole niti specifično liječenje od bolesti.
Kako smanjiti rizik od bolesti?
Rizik od zaraze virusom ebole je izuzetno malen, čak i za ljude koji žive u zaraženim područjima. Rizik je velik kod kontakta s tjelesnim tekućinama osoba oboljelih od ebole, te živih ili uginulih životinja te kod nezaštićenog spolnog odnosa s pacijentima do sedam tjedana nakon njihova oporavka od bolesti.
Uobičajenim kontaktom s ljudima koji ne izgledaju bolesno, na javnim mjestima, ne prenosi se virus ebole. Virusom ebole ne može se zaraziti putem predmeta (osim ako su svježe kontaminirani krvlju i tjelesnim tekućinama bolesnika), namirnica (osim mesa zaraženih životinja) ili kupanjem u bazenu.
Rizik od izlaganja virusu ebole izrazito je malen. Sljedećim preventivnim mjerama trebao bi se smanjiti rizik od zaraze:
• izbjegavajte izravan kontakt s krvlju ili tjelesnim tekućinama pacijenata i umrlih bolesnika odnosno predmetima koji su svježe kontaminirani,
• izbjegavajte bliski kontakt s divljim životinjama i nemojte jesti meso divljih životinja,
• izbjegavajte nezaštićene spolne odnose.
Virus ebole jednostavno se uništava sapunom, dezinfekcijskim sredstvima, sunčevim zrakama ili sušenjem. Pranje rublja kontaminiranog tjelesnim tekućinama u perilici za rublje uništit će virus ebole. Virus ebole živi vrlo kratko na površinama koje su na suncu ili posušenim površinama.
U veljači 2014. godine izbila je epidemija ebole u Gvineji i proširila se na Liberiju i Sijera Leone, a jedan putnik iz Liberije je obolio na službenom putu u Nigeriji.
Do 24. srpnja 2014. oboljelo je preko 1200 ljudi, a 672 je umrlo.
Virus ebole uzrokuje visoku smrtnost pacijenata (41-65% za sudanski ebola virus te do 89% za zairski ebola virus). Pacijente koje prežive čeka dug i težak oporavak.