Utorak, 28 siječnja, 2025
18.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Izbori i izborne kampanje mogu uzrokovati tjeskobu: Evo kako se nositi s tim

Podijeli

Podijeli

Izborna kampanja i izbori, bombardiranje vijestima i rasprave mogu često biti stresne za publiku i glasače. Budući da se približavaju američki predsjednički izbori, američki psihijatar Gregory Scott Brown kao gost kolumnist za The Washington Post donosi savjete kako se najbolje nositi s izbornim stresom. Članak je dakako koristan i Hrvatima u godini u kojoj, nakon parlamentarnih i europskih, slijede i predsjednički izbori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stvorite granice oko konzumacije vijesti

– Trenutačna kampanja i nadolazeći izbori drže mnoge moje pacijente budnima noću. Zabrinuti su za budućnost zemlje i za svoje mentalno zdravlje. Kao psihijatar, sada slušam isto pitanje kao i prije četiri godine: Kako proći kroz izbore, a da ne poludim? Uz nekoliko koraka, to je moguće. Možete napraviti izborni set alata za mentalno zdravlje i pripremiti se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od mojih pacijenata je samoproglašeni “ovisnik o vijestima”. Svaki dan, čim se vrati kući s posla, kaže, zalijepi se za svoju televiziju. Sve manje vremena provodi sa suprugom i malom kćeri. Također ne spava dobro i svako jutro se budi s osjećajem tjeskobe.

>Jutarnji list žestoko kritizira kampanju Kamale Harris: ‘Čak bi ih se i Tito posramio’

Kao i svaka navika, vijesti mogu postati ovisnost, osobito brzi ciklus vijesti u izbornoj sezoni. Ushićenje važnih vijesti može izazvati navalu dopamina u vašem mozgu i možda poput mog pacijenta čekate, tražite ili listate sljedeću hitnu priču. Možda ste skloni čitanju ili gledanju vijesti više nego inače. Nedavna gledanost na nekoliko popularnih informativnih mreža u srpnju porasla je za 60 do 120 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stvaranje granica oko konzumiranja vijesti važno je za vaše mentalno zdravlje. Za početak ograničite gledanje televizijskih vijesti na jedan do dva sata dnevno. Izbjegavajte gledati izbore 30 minuta prije spavanja jer vrijeme provedeno pred ekranom može spriječiti otpuštanje melatonina i otežati spavanje. Budući da vijesti često prikazuju stručnjake koji pričaju jedni preko drugih kako bi dali najbolji argument za svog kandidata, predugo gledanje također može povećati vaš emocionalni stres. Umjesto da jednog dana gledate vijesti, pokušajte ih čitati u svojim omiljenim novinama ili online časopisima, što može biti manje stresno.

Primajte vijesti iz različitih izvora

Mijenjanje izvora vijesti pomaže kod izbornog stresa smanjujući tendenciju katastrofiziranja na temelju onoga što čujete iz samo jednog izvora. Na primjer, jedna novinska kuća može istaknuti anketu koja pokazuje da je vaš kandidat u padu za 10 bodova, dok drugi izvor objavljuje anketu koja pokazuje da je vaš kandidat u plusu za tri boda. Idemo li korak dalje, jedan izvor može proglasiti da je “utrka gotova” za vašeg željenog kandidata, što vas može ostaviti beznadnim, dok je prema drugom izvješću utrka još uvijek konkurentna.

Osim toga, istraživanja pokazuju da je vjerojatnije da ćemo težiti naslovima s negativnom naklonošću (to može uključivati ​​priče o političkim napadima) koji izazivaju emocije kao što su strah, ljutnja ili tuga. To je osobito važno jer gotovo 60 posto Amerikanaca kaže da pomno prate vijesti u ovom izbornom ciklusu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izbori u DP-u: Stranačka demokracija ili izborni inženjering?

Usredotočite se na dobivanje različitih perspektiva u vijestima. Pokušajte gledati različite kanale različitim danima ili čitati o izborima u više novina. Konačno, potražite pozitivne vijesti (kao što je izvještavanje o tome kako vaš kandidat potiče svoju bazu) uz one negativne. Tako, negativne vijesti ne moraju vas opteretiti i možete osjećati malo više nade i optimizma.

Vodite razgovore sa znatiželjom prije osude

Tijekom predizborne sezone razgovori s prijateljima, suradnicima, pa čak i članovima obitelji mogu djelovati neugodno – pogotovo ako ne znate za koga glasaju. Možda ste pokušali u potpunosti izbjeći razgovore o politici, ali budući da su izbori svaki dan u vijestima, to može biti teško učiniti.

Ako dođu izbori, pokušajte pristupiti razgovoru sa znatiželjom prije osude. Osoba preko puta vas može imati jaka politička mišljenja, ali znatiželja o tome odakle dolaze može ublažiti ton i spriječiti da se ležerno političko čavrljanje pretvori u intenzivnu raspravu. Koristite ove savjete da razgovarate o izborima sa znatiželjom prije osude:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Vježbajte aktivno slušanje sažimajući ono što ste čuli.
2. Pokušajte ne prekidati.
3. Zastanite sekundu ili dvije prije nego što odgovorite.
4. Postavljajte pitanja umjesto da odmah iznesete svoje mišljenje.

Aktivno suočavanje može vam pomoći da se pripremite za izborne rezultate

Ne treba vam političar (ili psihijatar) da vam kaže da izbori imaju posljedice. Ali ponekad se može činiti da imate minimalnu, ako je uopće imate, kontrolu nad ishodom.

Jedan od najčešćih uzroka izborne tjeskobe je zabrinutost da će to negativno utjecati na vaš život ako vaš omiljeni kandidat izgubi. Iako su pasivne tehnike suočavanja poput spavanja, meditacije ili provođenja vremena s voljenima važne (i mogu vam pomoći da vam odvratite pažnju od onoga što vas brine), aktivno suočavanje je također korisno.

>Postolimpijska depresija – tabu tema za sportaše

Aktivno suočavanje znači priznati da, iako ne možete kontrolirati ishod izbora, postoje načini na koje možete utjecati na njih. Ovaj pristup vam pomaže da se pripremite za izborne rezultate jer vam omogućuje da pronađete mir u spoznaji da ste učinili svoj dio (čak i ako je to bio mali dio) u pomaganju vašem omiljenom kandidatu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Zagovarajte svog kandidata.
2. Donirajte svojoj političkoj stranci.
3. Prisustvujte događaju kampanje.
4. Glasajte.

Sezona izbora može biti stresna, ali i ne mora biti. Kad vam stručnjaci, rasprave i političko brbljanje počnu ulaziti u glavu, obratite pozornost na svoje mentalno zdravlje. Uskoro ćete ovu predizbornu sezonu dočekati s osjećajem smirenosti i mira, piše Gregory Scott Brown za The Washington Post.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Gregory Scott Brown je psihijatar, pisac o mentalnom zdravlju i autor knjige “Samoiscjeljujući um: bitna praksa u pet koraka za prevladavanje anksioznosti i depresije i revitalizaciju vašeg života”.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/The Washington Post

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci