Treba li uvijek izvaditi umnjak koji stvara probleme?

Foto: Thinkstock

Oko dobi od 12 godina većini djece prestaju rasti zubi i imaju 28 trajnih zuba, 14 u gornjem nizu i 14 u donjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umnjak, zadnji zub koji izraste u stražnjem dijelu, obično se pojavi do 20. godine.

Premda potpuno prirodna pojava, umnjak često uzrokuje probleme jer u čeljusti nema dovoljno prostora za dodatne zube. Prethistorijski ljudi imali su veće čeljusti od onih koje mi danas imamo i dovoljno mjesta za kutnjake kad bi oni počeli izbijati.

Točno vrijeme izbijanja umnjaka i njihov broj mogu jako varirati od čovjeka do čovjeka. “Neće svakome izrasti umnjaci”, kaže Dietmar Oesterreich, potpredsjednica njemačke udruge za dentalnu medicinu. Međutim “oni rijetko izbijaju u starijoj dobi”, rekla je ona. Opće pravilo kojeg se drže zubari jest da se umnjaci, ako se ne pojave do 25. godine, kirurški uklanjaju. Razlog zbog kojega zubari vade umnjake jest uvjerenost da će oni, prije ili kasnije, početi stvarati probleme te stoga mogu biti izvađeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim ta preporuka više se ne slijedi onako kako se prije običavalo.

“Profilaktičko uklanjanje nije pogrešno, no danas smo mnogo oprezniji”, rekao je Michael Ehrenfeld, pročelnik odjela za oralnu i maksilofacijalnu kirurgiju na muenchenskome sveučilištu.

Tijekom uklanjanja umnjaka može doći i do infekcije i u nekim slučajevima oštećenja živca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Statistički gledano, svaki peti-šesti umnjak koji ne može izbiti vodi komplikacijama tijekom života”, rekao je Ehrenfeld. On preporučuje procjenu individualnog rizika nakon nalaza rendgena.

“Postoji više kriterija da se odredi treba li umnjak biti uklonjen ili ostavljen u čeljusti”, kazala je Driss Wartini iz njemačke neovisne udruge za savjetovanje pacijenata.

Ako postoji dovoljno prostora da zubi izbiju, bolje je pričekati. Dodatni zub čak bi mogao poslužiti i za to da zamijeni oštećeni ili uklonjeni zub. Njihov oblik i funkcija jednaka je kao kod ostalih kutnjaka, što znači da zubi sami po sebi nisu uvijek suvišni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji li rizik od infekcije, koji se povećava ako zub nema dovoljno mjesta da izraste, treba razmisliti o operaciji uklanjanja. Usna šupljina plodno je tlo za rast bakterija i infekcije se lako prošire, ponekad uzrokujući i pojavu gnoja.

Postoje i daljnje komplikacije ako zubi previše pritišću susjedne, pa je razmak između njih teško četkati.

“Zub koji nije potpuno izbio također može dobiti karijes”, napominje Oesterreich. On preporučuje upotrebu zubne četkice s kratkim nitima kako bi se čistili dok se pojavlju.

U slučajevima kad umnjak oštećuje druge zube ili uzrokovati otežano gutanje i žvakanje, odgovor je kratak i jasan – umnjak treba izvaditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažnija je procjena individualnog rizika i dobrobiti operacije. “Ne treba svaki umnjak uklanjati”, rekao je Oesterreich.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.