Nobel za medicinu ‘norveškima Pierreu i Marie Curie’ i njihovu mentoru

Jedan od dobitnika ovogodišnje Nobelove nagrade za medicinu Edvard Moser doznao je da je dobio priznanje silazeći s aviona u zračnoj luci u Muenchenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iskreno sam iznenađen. Nije mi palo na pamet da bi se to moglo dogoditi, pa nisam shvatio zašto me čekaju s cvijećem ispred zrakoplova”, rekao je.

U otprilike sat vremena koliko je prošlo od objave do trenutka kad je Moser saznao da je dobitnik i uključio mobitel, na zaslonu je imao 120 propuštenih poziva.

Njegova supruga i sudobitnica Mary-Britt Moser saznala je odmah i briznula je u plač. “Bila sam šokirana i još sam”, rekla je novinarima. Kasnije je otvorila šampanjac i zaplesala od sreće a kolege su joj nakon vijesti otpjevale umjesto “Sretan ti rođendan” pjesmicu “Sretan ti Nobel”. Znanstvenica je s kolegama u laboratoriju razgovarala kad ju je nazvao glavni tajnik Nobelova odbora. “Gotovo nisam odgovorila na poziv jer je rasprava bila toliko zanimljiva”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bračni par Moser, koje nazivaju i ‘norveškim Pierreom i Marie Curie’, Nobela za medicinu dobio je zajedno sa svojim mentorom britansko-američkim znanstvenikom Johnom O´Keefeom za otkriće stanica u mozgu koje su odgovorne za snalaženje u prostoru. Radi se o unutarnjem “GPS sustavu” mozga koji omogućava da znamo gdje se nalazimo, kako možemo stići s jednog mjesta na drugo i kako možemo pohraniti te informacije tako da ih možemo odmah aktivirati kada u sljedećoj prigodi prelazimo isti put.

“Otkriće je riješilo problem koji je zaokupljao filozofe i znanstvenike stoljećima”, naveo je odbor švedskog Karolinska instituta u priopćenju o dodjeli nagrade. “Znanje o sustavu kojim mozak spoznaje prostor može stoga pomoći razumijevanju mehanizama koji su podloga pogubnog gubitka prostornog snalaženja koji pogađa ljude s Alzheimerovom bolešću”, dodao je odbor.

John O’Keefe (75), američki znanstvenik koji radi u Londonu, doktor je fiziološke psihologije. Još 1971. otkrio je prvu sastavnicu toga sustava za prostornu orijentaciju. Otkrio je živčane stanice u dijelu mozga hipokampusu koje se uvijek aktiviraju kad je pokusna životinja bila u određenom dijelu prostorije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od tri desetljeća kasnije, 2005., May-Britt i Edvard Moser, bračni par koji se upoznao tijekom studija u Oslu gdje su oboje stekli doktorat iz neuropsihologije i kasnije zajedno osnovali znanstveni centar u norveškom Trondheimu, otkrili su drugi ključni dio moždanog sustava za prostornu orijentaciju. Identificirali su drugu vrstu živčanih stanica koje su nazvali rešetkaste stanice koje stvaraju sustav koordinata i omogućavaju precizno pozicioniranje i kretanje. Edvard je prije toga radio zajedno s O’Keefeom u njegovu laboratoriju.

O’Keefe je sedamdeseti dobitnik Nobela rođen u SAD-u, a Moseri su peti nagrađeni bračni par. Uz spomenute Pierrea i Marie Curie (zajednički Nobel za fiziku 1903.), dobili su ga i Federic i Irene Joliot-Curie (kći Pierrea i Marie) za kemiju 1935. godine, Carl i Gerty Cori za medicinu 1947., dok su Gunnar i Alva Myrdal iz Švedske svoje Nobele zaslužili odvojeno, Gunnar za ekonomiju 1974., a Alva za mir osam godina poslije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.